Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

KURT İNİ'NE GİRİŞ => Bilim-Teknoloji => Konuyu başlatan: akgila üzerinde 20 Mart 2012, 13:05:04Konu Başlığı: Çanakkale Destanı Masa üstü Oyunu oldu
Gönderen: akgila üzerinde 20 Mart 2012, 13:05:04
Basın Bülteni
www.kahramanlar.org
(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/431141_3169899059438_1624320216_2548365_89853509_n.jpg)
www.kahramanlar.org

 

Türkiye'de ilk kez "Uyanış Çanakkale Destanı" adıyla masaüstü oyunu yapıldı.

Bursa'da açılan kitap fuarında oyun halka sunuldu.

Çocuklar kadar gençler ve yetişkinlerden de büyük ilgi gördü.

Yayınevi sahibi Suat Turgut, 2005'ten bu yana Türk tarihini çocuklar ve gençlere sıkmadan, doğru şekilde anlatmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Türk tarihini çizgi romanla anlattıklarını ifade eden Turgut, "Çanakkale Destanı, İstiklal Harbi, Kadın Kahramanlar gibi çizgi romanlar hazırladık. Son olarak doğu cephesini işledik. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana'nın kurtuluş destanlarını çizgi romana döktük. Bu kitaplarımız çocuklar ve gençlerden büyük ilgi gördü" dedi.

Turgut, çizgi romanları okuyan çocuk ve gençlerin Türk tarihini yakından tanıdığını belirterek,

"Gençlerimizin kendi değerlerini, gerçek kahramanlarını tanımalarını, sanal ve sahte kahramanların hipnozundan kurtulmalarını istiyoruz. Çizgi Romanları okuyanlar sanal dünyanın hipnozundan kurtulup gerçek kahramanlarını tanıyorlar"

diye konuştu.

Neden Oyun?

Oyun yapı olarak bir problem karşısında çözüm aramaya dayanır.Yetenek geliştirmesi yanında, eğlenme, öğrenme tarafı da vardır.

Bu eserle, oyunun sadece eğlenme, zaman geçirme aracı değil, öğrenme aracı oluşunu öne çıkardık.

Defalarca sıkılmadan oynanacak hale getirdik.

Tarihimizi ve kahramanlarımızı Oyunla anlatmak istedik.

Tarihi öğrenmeyi zevkli hale dönüştürdük.

Oyunun Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen Turgut, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda 'Uyanış Çanakkale Destanı' adıyla masaüstü oyununu yaptık. Bu masaüstü oyunu zarsız yaptık. Çocuklar, 'zar attım kazandım' diye oyun oynamamalı. Kazanmak, bir konuda başarının sonunda olması gerekiyor. Zarla kazanmak çocukları olumsuz etkiliyor. Bu yüzden oyunumuz, zarsız ve eğitici olmalıydı. Tamamen tarihi bilgiye dayalı oyunumuz 200 sorudan oluşuyor. Kartlarda yazılı soruların cevabı bilindiği sürece ilerleniyor. Bu sorular daÇanakkale Savaşları ağırlıklı olmak üzere Türk tarihiyle ilgili. Cevapları da yanında. Oyunculardan biri soruyu soruyor, cevabını da görüyor. 3-4 seçenekli şıklar var. Karşısındaki rakibi cevaplıyor. Bildikçe ilerliyor. Heyecan yaşıyor, öğreniyor. Herkesin zevkle oynayacağı bir oyun planladık.

 

Çocuklar hem oynuyor hem öğreniyor 

"Tarih öğretmenlerinin desteğiyle hazırladıkları oyunda 7 oyuncak asker bulunduğunu, bunlarla ilerlendiğini ifade eden Turgut, "İki kişiden dört kişiye kadar oynanabiliyor. Örneğin 'Yunanlıların İzmir'i işgalinde, işgale karşı ilk kurşunu sıkan gazeteci kimdir?' diye bir soru var. Cevapta ise 'Hasan Tahsin, Şahin Bey ve Halide Edip' gibi 3 seçenek bulunuyor. Seçenekler içinden 'Hasan Tahsin' dediniz ve ilerliyorsunuz. Sorudaki rakama göre örneğin 5 adım ilerliyorsunuz.

Düşman cephesine düştünüz. Mermileriniz var, sağlık puanlarınız var. Sağlık puanı harcayarak tedavi olup ilerliyorsunuz" dedi.

Oyuncuların sadece soru kartlarıyla değil oyunun üzerindeki yazılarla da öğrendiğini belirten Turgut, "Seyit Onbaşı'yı tanıyorlar, her adımda bir şeyler öğreniyorlar. Zafere giden yol var. O yolda yazılan her şey tarihle ilgili. Oyunu bitiren ilk kahraman oluyor.

Bu Oyun kutusu İçinde ayrıca 5 çizgi roman, Çanakkale Destanı DVD'si, büyük bir poster ile Gelibolu Yarımadası'nın gezi özeti var. Oyun seti tam bir eğitim aracı oldu." diye konuştu.
www.kahramanlar.org
(http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/429307_3169904059563_1624320216_2548366_502479933_n.jpg)
www.kahramanlar.org