Arbalet nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2020, 03:59:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Arbalet nedir?  (Okunma Sayısı 5788 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Asya Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 57« : 03 Ağustos 2011, 13:29:38 »

Arbalet, bildiğimiz klasik yaylardan farklı olarak, kundak ve mekanizma tertibatına sahip ve bu özellikleri sayesinde kundaktaki oluğa yerleştirilmiş oku, mekanizma tarafından tutulan gerilmiş bir yay vasıtasıyla, her zaman hedefe fırlatmaya hazır halde tutma özelliği bulunan çok eski bir silahtır.

Arbaletin Tarihi ve Tarihsel gelişimi :

İlk arbaletler, Ortaçağ’ daki arbaletler gibi hafif değildi. Bu nedenle elde kullanılamaz, ağır ve sağlam ağaç ayak üzerine yerleştirilirdi. Bu tür silahların, Milattan kısa bir süre önce, Çin ve Doğu Akdeniz ülkelerinde geliştirilmiş olduklarını görüyoruz. Elde kullanılan Arbalet’ in de, hem Çin’ de hemde Batı’ da bölgesel bir değişiklik sonucu ortaya çıktığı sanılmaktadır.

Arbaletin Parçaları ve Malzemesi :

Arbalet, üç ana parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar; yay, gövde ve tetik mekanizmasıdır. Önceleri ağaçtan ya da ağaç ve boynuz maddesi karışımından yapılan yay, daha sonra batıda çelikten yapılmaya başlanmıştır. Yay, üzerinde okun kaydığı bir oluk bulunan gövdeye (kundak) bağlanmaktadır.Tetik mekanizmasının işlevi, gerilmiş olan yayı tutmak ve gerektiğinde kolayca bırakmaktır.


Arbaletin, aynı menzil ve vuruş gücünde olması nedeniyle, ilk bakışta geleneksel yaydan üstün olmadığı sanılmaktadır. Ancak, yay çekildiği zaman, istendiği kadar atışa hazır vaziyette tutulabilmektedir. Geleneksel yaylarda ise iyi bir sonuç alabilmek için, yıllarca çalışmak gerekir. Buna karşılık arbalet, bir aceminin elinde bile çok etkili bir silah olabilmektedir. Bu nedenle arbalet, Tang sülalesi zamanında (VII.yy.), Orta Asyalı süvarilere karşı köylülerin kullandığı etkili bir silah olmuştur.
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/38260_134640886572085_132341030135404_147919_4137555_a.jpg
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tek Kurtuluş Yolu Milli Kin!
ArslanYürekliTürkmen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 295


Ergenekon'dan doğduk , Börteçine Ularken


« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2011, 17:55:01 »

Arbalet çok etkili bir silah gibi gözükebilir.Ama savaş alanında çok etkili bir silah değildir ve at üzerinde kullanamazsınız.Türkler bu yüzden hiç kullanmamıştır.Çünkü Türkler kendi yaptıkları özel yaylarıyla(1 yayın yapımı 2 yıl sürer, 1.5 yıldan fazla özel ağaç ve deri parçalarıyla belli düğümlerle bekletilmesi gerekir.Zaten üstünlüğünü burdan alır) Altaylardan Adalar Denizine kadar bütün topraklara nam salmıştır.Çünkü Türk yayı hem uzun mesafeli hemde at üstünde çok etkin kullanılabilecek bir yay türüdür.Hemde hafif bir yaydır.180 derece at üstünde bu yayı kullabilirsiniz.Turan taktiğinin temelinde bu yay vardır.Türkler dışında Dünyadaki hiç bir ırk yayı Türk kadar etkin kullanamamıştır.Arbaletten olsa olsa suikast silahı olur.Örneğin, Macaristanı ziyaret eden Avusturya veliahdı bir prens bir sırp milliyetçisi tarafından arbaletle vurulmuştur.Bu olayla bildiğimiz üzere Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıç nedenleri arasında  sayılır.Çünkü bunun üzerine Avusturya Sırbistan'a savaş açar ve 1 Milyon sırp askerini bir bölgede sıkıştırır.Bunun üzerine Rusya sırplara saldırır ve bildiğiniz üzere savaş ilanlarının devamı gelir.Yani bir arbalet bile tüm olayları tetiklemiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'ün Dini Türkçülüktür.
 
Asya Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 57« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2011, 18:22:17 »

Yay eğer at üzerinde kullanılacaksa insanın hareket kabiliyetini azaltmaması için çok hafif olmalı.Arbalet de çok ağır bir yay olduğundan at üzerinde kullanılması çok zordur.Türk Yayının bu kadar uzun sürede yapıldığını da bilmiyordum çok ilginç.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tek Kurtuluş Yolu Milli Kin!
ArslanYürekliTürkmen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 295


Ergenekon'dan doğduk , Börteçine Ularken


« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2011, 18:29:22 »

Bu konu hakkında otağda bilgi olması lazım daha öncede bir kandaşım bu konu hakkında bilgilendirici bir yazı yazmıştı.Ama ne yazıkki ne zaman yazdığını hatırlamıyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'ün Dini Türkçülüktür.
 
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.244 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.