Akınsoft Robotları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Ağustos 2020, 13:47:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akınsoft Robotları  (Okunma Sayısı 2617 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt58
Ziyaretçi
« : 29 Mart 2017, 23:05:40 »

Ülkemizde robotik gelişmeye en fazla önemi veren özel kuruluşlardan biriside Akinsofttur. İşte ürettikleri robotlar.

AKINSOFT İNSANSI ROBOTU AKINCI-1

   
Model: İnsansı Robot Projesi 1. Prototip
Proje Başlangıç Tarihi   : 27.08.2009
Proje Bitiş Tarihi   : 14.07.2011
Üretim Adet   : 1 Adet
Ağırlık   : 42 kg
Yükseklik : 145 cm
Genişlik   : 65 cm
Yürüyüş Hızı   :   -
Pil   : - (Mobilite yok. Adaptörlü Besleme)
Pil Süresi   :   -
Konuşma Dili: Türkçe
Eklem Yapısı   : 23 Eklem - Elektromekanik – DC Motor
Kabiliyeti: 2D görme, obje tanıma ve takibi, konuşma, insan hareketlerinin taklidi, kısıtlı konuşma algılama sistemi.
 
  1995 yılında kurulan AKINSOFT, beşer yıllık periyotlar halinde gerçekleştireceği vizyonları belirlemişti. En önemli vizyonu olan "2015 İnsan Hayatını Kolaylaştıracak Robotik Teknolojileri Seri Üretimi" fikrini açıkladıktan sonra, 2009'da Robotik Teknolojiler alanında AR-GE çalışmalarını başlatmıştı. Bu vizyonu için gece-gündüz çalışan Özgür AKIN liderliğindeki AKINSOFT Robotik Departmanı, 14 Temmuz 2011 tarihinde ilk İnsansı Robot Prototipinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtım öncesi tüm hazırlıklarla bizzat ilgilenen Özgür AKIN; "1995'ten bugüne birçok konuda proje ürettik. Robotik Teknolojileri alanında ise 2009 yılı içerisinde AR-GE çalışmalarını başlatmıştık ve 2 yıldır yoğun bir tempo ile İnsansı Robotumuz üzerinde çalışıyoruz. Biliyorsunuz bir buçuk ay önce de Türkiye'nin ilk Tarım Robotu olan PNCR-1'in tanıtımını gerçekleştirmiştik. Bugün ise Türkiye'nin yürüyebilen, konuşabilen, sorulan sorulara cevap verebilen, matematiksel işlemleri kolayca yapabilen, görüntü takibi yapabilen ve verilen komutları eksiksiz yerine getirebilen, ilk İnsansı Robotu olarak çıkarttığımız prototipimizi tanıtıyoruz. Şimdi hep beraber Robotumuzu daha yakından tanıyalım" diyerek, İnsansı Robot AKINCI-1'in fonksiyonlarından bahsetti.

     İlk olarak AKINCI-1'e yöneltilen "Merhaba, nasılsın, sen kimsin, adın ne, bugün günlerden ne, sen neredesin" gibi sorulara; "İyiyim, teşekkür ederim siz nasılsınız, ben bir insansı robotum adım AKINCI, bugün günlerden 14 temmuz 2011 Perşembe, şuan Konya AKINSOFT Plaza Robotik Departmanındayım" diyerek soruları açık ve net bir biçimde yanıtlamasıyla, herkesi şaşırtmayı başardı. Daha sonra ise Özgür AKIN'ın bazı matematiksel işlem sorularını yanıtlayan ve "Çömel, dur, kapıya bak, pencereye bak, kollarını aç, dans et, AKINCI ileri!" komutlarını da başarıyla yerine getiren AKINCI-1 (Türk Robotu), insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine sahip olduğunu göstererek, herkesin beğenisini toplamayı başardı. Bunların yanı sıra görüntü işleme ile ilgili bir takım testler uygulanan AKINCI-1'e, renkli geometrik şekillerin yerleri sorulduğunda; eliyle gösterdiği, başıyla takip ettiği ve tek tek geometrik şekillerin isimlerini söylediği gözlemlendi. AKINSOFT Robotik Departmanı Mekatronik Sorumlusu Mehmet SAATÇİ'nin AKINCI-1 ile ilgili verdiği teknik bilgilerde; "Robotumuzun tüm imalatında yerli malzemeleri kullandık, yurtdışı ile bir alakamız yoktur, tümüyle bir AKINSOFT ürünüdür. Kendi bünyemizde çalışan Türk Mühendis ve Teknikelerle çalışıyoruz. AKINCI' yı daha fazla geliştirerek, insansı hareketlerini daha yumuşak yapar hale getireceğiz ve 2015'te seri üretimine geçeceğiz" şeklinde konuştu.


AKINSOFT'UN YENİ GÖZDESİ, İNSANSI ROBOT AKINCI-1

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
https://youtu.be/qRamJOmH2gUFacebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2017, 23:15:42 »

AKINSOFT İNSANSI ROBOTU AKINCI-2

Model: İnsansı Robot Projesi 2. Prototip
Proje Başlangıç Tarihi   : 15.07.2011
Proje Bitiş Tarihi: 12.04.2013
Üretim Adet: 1 Adet
Ağırlık: 65 kg
Yükseklik: 160 cm
Genişlik: 70 cm
Yürüyüş Hızı: 72 cm/dk
Pil: Li-Po (22.1 v)
Pil Süresi: 1 saat
Konuşma Dili: Türkçe
Eklem Yapısı   : 46 Eklem: Elektromekanik – DC Motor + Patentli Redüksiyon Sistemi
Kabiliyeti: 3D görme, obje tanıma ve takibi, insan algılama ve takibi, konuşma, yürüme – denge, geliştirilmiş konuşma algılama sistemi, internet kullanımı (ansiklopedik bilgi araştırması)


   "Bilindiği üzere; Türkiye’nin ticari anlamda ilk insansı robotu olan AKINCI-1; sorulan sorulara cevap verebiliyor, matematiksel işlemleri kolayca yapabiliyor, görüntü takibi yapıp, verilen komutları yerine getirebiliyordu. Bunların haricinde insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine de sahip durumda idi. Türkiye’de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 (Türk Robotu) ise; AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor. 65 kilogram ve 1.60 boyunda olan AKINCI-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahip. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen AKINCI-2, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür AKIN’ın vermiş olduğu komutları harfiyen yerine getirmekte ve enerjisini üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan almaktadır.

   Bu özellikleri sayesinde her sektörde kullanılması amaçlanan AKINCI-2’nin, 2015 yılından sonra her işletmede yerini alması hedefleniyor.   Attığı her adımda gelecek nesillerin, teknoloji ile daha rahat büyümesini hedefleyen, geleceği önceden görüp, bu doğrultuda çalışmalarını yürüten AKINSOFT, bundan önce yaptığı gibi bundan sonra da teknoloji alanında en iyi şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edecektir."

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
https://youtu.be/shb6QjCLfbI?t=394
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2017, 11:40:18 »

Model: İnsansı Robot Garson Projesi 4. Prototip (ADA G4)
Proje Başlangıç Tarihi   : 11.07.2015
Proje Bitiş Tarihi: 28.05.2016
Üretim Adet: 3 Adet
Ağırlık: 36 kg
Yükseklik:   150 cm
Genişlik: 55 cm
Yürüyüş Hızı:   30 cm/s
Pil:  Jel Akü (12v)
Pil Süresi:   Çift robot döngüsü ile sürekli dolu batarya sistemi (Şarj olmadan çalışma süresi 22 saat)
Konuşma Dili: Türkçe
Eklem Yapısı: Elektromekanik - DC Motor
Kabiliyeti: Mutfaktan servis alma, masaya servis verme, yürüme, konuşma, görme, engel algılama, trafik kontrol, iki eksen hareketli kafa.

İnsansı robot çalışmalarında sıkça sorulan "Bu robotlar ne iş yapacak?" sorusunun cevabı niteliğinde hizmete açılan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi'nde faaliyete geçen Robot Garson ADA,büyük bir ilgi ve merakla ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye'de ilk olacak bir konseptle hizmete başlayan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi'nde görev yapan 150 cm boyunda, 36 kg ağırlığında olan ve yapay zekaya sahip Robot Garson ADA, meraklı bakışlar eşliğinde yiyecek ve içecek servisine başladı.

AKINSOFT yapmış olduğu çalışmalarla Robotik Teknolojiler dalında ülkemize yeni bir soluk getirmiştir ve bu soluk 2015 yılında daha da güçlenerek insansı robotların seri üretimine geçmek hedeflenmektedir.

Robotik teknolojiler gün geçtikçe tüm sektörlerde yerini almaya başlamıştır. Kullanım alanları açısından akla gelebilecek her sektörde var olmaya adaydır. Alışveriş merkezlerinde, maden ocaklarında, havalimanlarında ve daha birçok alanda kullanılması hedeflenen robotların amacı, insanın yerini almak değil insanın iş yükünü hafifletmektir. İnsansı robotların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte en başta insana verilen değer artacak, kaliteli iş verimliliği sağlanmış olurken, insanların sosyal yaşamları da daha sağlıklı hale getirilecektir.

Attığı her adımda gelecek nesillerin, teknoloji ile daha rahat büyümesini hedefleyen, geleceği önceden görüp, bu doğrultuda çalışmalarını yürüten AKINSOFT, bundan önce yaptığı gibi bundan sonra da teknoloji alanında en iyi şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
https://m.youtube.com/watch?v=vBoGIINNLc0

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2017, 13:23:12 »

Model: İnsansı Robot Hostes Projesi 2. Prototip (ADA H4)
Proje Başlangıç Tarihi   : 01.09.2016
Proje Bitiş Tarihi: 11.10.2016
Üretim Adet: 5 Adet
Ağırlık: 40 kg
Yükseklik: 150 cm
Genişlik: 55 cm
Yürüyüş Hızı: 20 cm/s
Pil: Jel Akü (12v)
Pil Süresi: Aktif kullanımda 24 saat
Konuşma Dili: Türkçe
Eklem Yapısı   : 6 eksenli 2 kol, 2 eksenli kafa, 3 OMNIWHEEL Teker.
Kabiliyeti: Verilen kareografi doğrultusunda dans etme, konuşma, yürüme, insansı kol ve kafa hareketleri

AKINSOFT'un 2015 vizyonu olan insansı robot Fabrikalarının temellerinin atıldığı 26 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen 11. Bonus Dönemi Ödül Taktim ve Temel Atma organizasyonunda Robot Hostes ADA AKINSOFT Çözüm Ortaklarının beğenisine sunuldu. ADA ve AKINCI robotlarından etkilenerek yapılan Robot Hostes ADA, Broşür dağıtma, ürün tanıtımı, görüntü işleme teknolojisiyle yüz tanıma, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma, yürüme, konuşma, görme, gelişmiş teker teknolojisiyle yüksek manevra kabiliyeti ve her ortamda çalışabilme yeteneği, insan hareketlerini taklit edebilen eklem yapısına sahip kollarıyla programlanabilir birçok hareket yapabilmektedir. Robot Hostes ADA'lar seri üretime geçilmesiyle birlikte havaalanlarında, otogarlarda, alışveriş merkezlerinde ve birçok alanda ilerleyen dönemlerde hizmet vermeye başlayacaklar.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.211 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.