Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçü Öğreti, @KİTAP => Konuyu başlatan: Tengiz üzerinde 24 Ekim 2011, 17:28:04Konu Başlığı: Ça Gölü-10 (Eski Türk Yazıtları Örnekleri)
Gönderen: Tengiz üzerinde 24 Ekim 2011, 17:28:04
*Sağolun andalar, Türk yazıtlarını Türk siteleri içinde ilk kez bu kadar yakından tanıtmak benim için ayrı bir güzellik.
''Bökmedim'' sözcüğü üzerine verdiğiniz bilgiler çok ilginç Altemur anda. Yazıtları ilk incelediğim günlerde ''bökmek'' sözcüğüne bir türlü alışamamıştım. Buna karşın ''ona, sana doyamadım'' şeklinde şu anda bile kullanır olduğumuz bir deyimi karşıladığından dolayı uzunca araştırarak sözcüğün ''doymak'' anlamı taşıdığını öğrendim.
 Türkiye de bu sözcüğün kullanıldığını sizden duymak çok sevindirici. Bin küsür yıl önce taşlara çelikle kazınan Türkçe bir sözcüğün tarih içinde o kadar olayları, kilometreyi aşarak Anadolu da ki torunların dilinde hiç bozulmadan yaşayabilmesi, ne ilginç!...ÇA GÖLÜ X

(http://img62.imageshack.us/img62/7064/axe22p.jpg)Özellikler
Ulu Kem Nehri nin sol kıyısında, Kemçik nehrinin ağzına 25 km uzaklıktaki Şu anki Sayano Suşenski barajının suları altında kalan bölgedeki anıt topluluğu içinde bulunmuştur. 1973 yılında Tıva müzesine taşınmıştır.

 Yazıt kırmızı-kahverengi kum taşına işlenmiştir. Yüzeyi cilalanmış, düzleştirilmiş ve biçimi dikdörtgenimsi kalıplıdır. Üzerinde 4 tümcenin bulunduğu yazıt, iki yüzeye dikey olarak işlenmiş yazılardan oluşur. Tümcelerin arası, onları ayıran dik bir çizgi ile ayrılmıştır. Üçüncü ve dördüncü tümcelerin altlarında bir  
tamga vardır. Yazılar ne yazık ki oldukça hasar görmüştür.

Boyutlar

Yükseklik – 142 cm,
Genişlik – 25 cm,
Kalınlık – 25 cm