TÜRK MUCİZESİ "ATATÜRK"
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 15 Kasım 2018, 20:58:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK MUCİZESİ "ATATÜRK"  (Okunma Sayısı 85854 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
uzkipcak
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 3


« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2010, 10:41:40 »

ESENLİKLER.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.
Fazla söze gerek yok.
O, çok büyük insan ve TÜRKLERİN ATASI.
GÖK TANRININ büyük Milletimize gönderdiği bir yüksek KARAKTER.
Asla yenilmeyen bir savaşçı."Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur."  ATAMIZDAN ÖZDEYİŞ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
K-til
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 8


« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2010, 06:21:57 »

Esenlikler...
Mustafa Kemal Ataturk, Bir Turanci bir Turkcuydu ama tek sevmedigim yOnu fransizlara ve fransiz kulturune cok duskundu balolar ,festivaller ,Danslar , fransada (strasbourg bolgesinde ) kutladigi yilbasi yemekleri ve en sonda 700-800 Yildir kulandigimiz (kendi dilimiz olmayan arapca'yi)dili degistirip latin harflerine cevirmesi bunun yuzunden cok seyler kaybedildi Bilim adamlarimiz cahil durumuna dusdu Ama Atamiza her zaman saygimiz hurmetimiz vardir onun onderligi sayesinde tuttuk bu  $anli topraklari ellimizde Esen kalin...

Y.N.: Atatürk'ün A'sı, Türk'ün T'si büyük yazılır!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 20 Aralık 2010, 06:44:04 »

Esenlikler...
Mustafa Kemal Ataturk, Bir Turanci bir Turkcuydu ama tek sevmedigim yOnu fransizlara ve fransiz kulturune cok duskundu balolar ,festivaller ,Danslar , fransada (strasbourg bolgesinde ) kutladigi yilbasi yemekleri ve en sonda 700-800 Yildir kulandigimiz (kendi dilimiz olmayan arapca'yi)dili degistirip latin harflerine cevirmesi bunun yuzunden cok seyler kaybedildi Bilim adamlarimiz cahil durumuna dusdu Ama Atamiza her zaman saygimiz hurmetimiz vardir onun onderligi sayesinde tuttuk bu  $anli topraklari ellimizde Esen kalin...

Y.N.: Atatürk'ün A'sı, Türk'ün T'si büyük yazılır!

Harf inkılabından sonra ''Bilim adamlarimiz cahil durumuna dusdu'' demişsin ama, senin bilim adamlarının zaten cahil olduğunu bilmiyorsun. Bilim erkânının ve ilim sahibinin kur-an'ı kaç kere hatmettiği ile ölçüldüğü ülkede bilim adamından söz etmek mümkün müdür? En basitinden Takiyuddin'in kurduğu rasathane'nin ''Gökleri incelemek uğursuzluk getirir'' diyerek top ateşi ile yerle bir edildiğinden haberin yok ki ''bilim adamlarımız cahil kaldı'' diyorsun. Ve daha nice örneklerini vermek mümkündür.

Osmanlı üzerine biraz okuyup Osmanlı'nın bilimde hangi seviyede olduğunu öğrenip gelirsen ve de 2010 Türkiyesini kıyaslarsan; bu konu hakkında seninle uzun uzadıya konuşabiliriz.

Zevkler meselesine gelirsek; bende senin bir yahudi icadı olan interneti kullanmanı anlayamıyorum. Ne dersin sence haklı mıyım?

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İkinci Doğan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 39« Yanıtla #13 : 20 Aralık 2010, 17:27:54 »

Esenlikler...
Mustafa Kemal Ataturk, Bir Turanci bir Turkcuydu ama tek sevmedigim yOnu fransizlara ve fransiz kulturune cok duskundu balolar ,festivaller ,Danslar , fransada (strasbourg bolgesinde ) kutladigi yilbasi yemekleri ve en sonda 700-800 Yildir kulandigimiz (kendi dilimiz olmayan arapca'yi)dili degistirip latin harflerine cevirmesi bunun yuzunden cok seyler kaybedildi Bilim adamlarimiz cahil durumuna dusdu Ama Atamiza her zaman saygimiz hurmetimiz vardir onun onderligi sayesinde tuttuk bu  $anli topraklari ellimizde Esen kalin...

Y.N.: Atatürk'ün A'sı, Türk'ün T'si büyük yazılır!

Gülünç savlarına teker teker yanıt vereceğim.

1. Fransızlara ve fransız kültürüne çok düşkündü: Başbuğ'un fransızca'yı çok iyi bilmesi onu fransız hayranı yapmaz. Bugünkü okullarda ingilizce'nin ve almanca'nın öğretilmesi gibi, o dönemdeki askeri okullar fransızca eğitim veriyordu. Başbuğ Atatürk, senin savladığın gibi fransız hayranı olsa, Selanik Türküleriyle kendinden geçmez, yurt satkını(vatan haini) Damat Ferit gibi Batı Klasik müziğinden başka bir müzik türü dinlemezdi. Strasbourg bölgesi demişsin. Strasbourg şehri Alsas-Loren bölgesinin merkezidir. Alsas-Loren bölgesi de 1871-1918 tarihleri arasında Almanya hakimiyeti altındadır. Başbuğ Atatürk, Strasbourg bölgesinde yılbaşı kutlamış olsa bile (bu gerçek dışı bir iddiadır. Bunu atanların kanıt göstermesi gerek. Mümkünse adam gibi kanıtlar, Kumarcı şerefsizken şerefsizlikte yatay geçiş yapıp islamcı şerefsiz olan Necip Fazıl ya da deli raporlu Kadir Mısıroğlu'nun kaleminden çıkmış palavralar değil!) Strasbourg alman hakimiyetindeydi, fransız hakimiyetinde değil.

700-800 Yildir kulandigimiz (kendi dilimiz olmayan arapca'yi)dili degistirip latin harflerine cevirmesi bunun yuzunden cok seyler kaybedildi Bilim adamlarimiz cahil durumuna dusdu: Saçmalığın en önde gideni. Arapça ile arap alfabesi ayrı şeyler, bu bir. İkincisi, arap alfabesi Türkiye Türkçesi'ne uygun değil. Sesli harfler gösterilmiyor, gösterilmediği için okuma güçlüğü çekiliyor. (Arap alfabesini bildiğim için bunları söyleyebiliyorum.) Arap alfabesi sessiz harflere dayalı ve arapçaya uygun bir alfabedir. Türkçe'ye uygun değil. Üçüncüsü, dilin değişmesine gelelim, dilin değişmesi dil devriminde oldu, harf devriminde alfabe değişti. Dil devriminde öyle bir değişme olmadı. Osmanlı döneminde de halk osmanlıcayı anlamıyordu, şimdi de anlamıyor. İslamcı gerizekalılar öyle bir çarpıtıyorlar ki, sanki okuma yazma oranı yüzde yüzdü, herkes okuma yazma biliyordu, carttı curttu.

Arap alfabesini öğrenmek kolay değildi. Atatürk'ün devrimi 1928'de başlatmasının nedenlerinden birisi, harf devrimine girmeden okuryazar sayısını arttırmanın yollarını aramasıydı.

Diğer ve en gözardı edilmiş nedeni. 1926 yılında Bakü'de Türkoloji kongresi yapıldı. O kongrede Türk halkları arap alfabesini bırakıp ortak latin alfabesine geçtiler. Başbuğ Atatürk, bu yüzden Latin alfabesine geçmek istedi - daha doğrusu geçişi hızlandırdı -, çünkü Orta Asya'daki Türklerle bağlarımızı kopartmamak istiyordu. Başbuğ Atatürk, zevkinden alfabe değişikliği yaptırmadı, senin anlayacağın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 20 Aralık 2010, 17:39:40 »

Bunları nereden öğrendinizi merak ediyorum açıkçası.  Başbuğ Atatürk'ün Fransız kültürüne düşkün olduğunu söylemeniz çok gülünç.  Şunu da söylemek isterim ki, Atasını tanımayan it peşinde gezer.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
K-til
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 8


« Yanıtla #15 : 20 Aralık 2010, 18:57:25 »

Kandaslarim, beni kotu gormeyin ben size burada  bildiklerimi paylasıyorum, sagolun sizde bana cevaplarinizi esirgemiyorsunuz Gülümseme

Konu'ya gelelim;

Dedigin Gibi 1918, zaten o aralar  Mustafa Kemal AtaTurk'un yilbasi yemeginden baska vatani kurtarma Derdi vardi. Ben 1 inci dunya savasindan ve kurtulus savasindan sonrasini diyorum. Bu bilgiyi nereden aldigimi soyleyim isterseniz. Ben oraya gezmeye gittim. Eski Turk sehirleri filan (Turkheim vs..) ve bir kalede  tabela vardi. Orada AtaTurk'un  resmi ve altinda yazyoduki  "AtaTurk Birinci dunya savasindan sonra cogu  yilbasi yemeklerini burada yedi".  Yorumu size birakiyorum.

AtaTurk neden ecdadimizin 600-700 yillik Bas Taci Fes'i yasaklayip batili sapka devrimi yapti ve ekledi?

“Fesin kaldırılması zorunluydu. Çünkü fes, kafalarımızın üstünde bilgisizliğin, bağnazlığın, uygarlık ve her türlü ilerleme karşısında duyulan nefretin bir simgesi gibi oturuyordu.”

Bu demektir ki Fes giyenler Cahildir, ya da ben_mi yanlis anladim? Bunu demek istiyorsa Fes Giyen o kadar bilim adamlarimiz ve son ecdatlarimiz Osmanli son donem padisahlarida cahildir demistir. ( V murat haric otekilerinin hic biri cahil degildi bence )

Sonra arapcaya gelelim. Ben_de biliyorum alfabeyi, yani musluman olan bir kisi  arap alfabesini bilmiyorsa onun dininden suphe ederim !!

Ve afedersin dedigin gibi ''arapca'' yazmisim ama ''arap alfabesi'' demek istedim cunku  dilimiz  yine Turkceydi ama yazilis sekli arap alfabesine goreydi onun icin kusura bakma o benim kucuk bi hatam olmuş Gülümseme

Arap alfabesi Turk diline uygun degil diyorsun; ama maşallah  dedelerimiz 700 yil bu alfabe ile kalmistir ve  zorlukta cekmemistir. Yoksa degistirirlerdi Göz Kırp

Arap alfabesini ogrenmek kolay degil_miydi ? Bilmeyen bir insana ha latin harflerini ogretmissin ha arap harflerini ikiside zordur Göz Kırp Ama arap alfabesini zaten bilen birine, latin harflerini ogretmek daha_da zordur.

 Okur yazar sayisini dil degistirerek degil Mektep Okul  gibi şeyler yaparak  cogaltilir Gülümseme ""Ikinci Dogan"" Sana soyleyecegim bu kadar. Kandasim cevabini  bekliyorum, esen kal

""Gumus Kurt "" senin dedigine gelince Ben Ataturku tanimak icin dostumunda dedigini ciddiye alirim dusmaniminda  Göz Kırp Ve korkma, hicbir Bozkurt it pesinden gitmez, ama kurt olmayani bilmem !!

Esen kal kandasim Göz Kırp

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İkinci Doğan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 39« Yanıtla #16 : 20 Aralık 2010, 19:41:47 »

Bir  tabela vardi orda AtaTurk'un  resmi ve altinda yazyoduki AtaTurk Birinci dunya savasindan sonra  cogu  yilbasi yemeklerini Burada yedi Diye Yorumu size birakiyorum: Atatürk hakkında her denilen şeye inanamayız, Çanakkale'de fetocu o.ç lar da "Atatürk, burada savaştan kaçtı, Atatürk burada bilmemne yaptı." diyorlar ona bakarsak.


Ve AtaTurk neden ecdadimizin 600-700 yillik Bas Taci Fes'i yasaklayip batili sapka devrimi yapti ve ekledi: 2. Mahmut döneminde Sakız adasındaki rumlardan -oraya da fas'tan geçmiştir.- alınan fes, nasıl oluyor da 600-700 yıllık baş tacı oluyor?


 Ve afedersin dedigin gibi ''arapca'' yazmisim ama ''arap alfabesi'' demek istedim cunku  dilimiz  yine turkceydi ama yazilis sekli arap alfabesine goreydi onun icin kusura bakma o benim kucuk bi hatam olmu$ Gülümseme
Arap alfabesi turk diline uygun degil diyorsun ama ma$allah  Dedelerimiz 700 yil bu alfabeynen kalmistir ve  zorlukta cekmemistir cunku yOksa degistirirlerdi Göz Kırp: Evet, uygun değildi. Osmanlıcada yazılışları aynı olan yığınla sözcük var: Örnek mi; çevik ile çük, gel ile kel, gör ile kör vb. bunlar gibi çok sayıda örnek var. Soru: Hiç Osmanlıca bir metni, matbaadan önce yazılmış bir metni okumaya çalıştın mı?

Arap alfabesi arapça ve farsça sözcüklerin dile kolayca girmesine neden olmuştur. Arap alfabesinde yazılamıyor diye atılan Türkçe sözcükler de cabası.

İlkokul çocuklarının arap alfabesini öğrenmelerinin daha zor olduğu kanıtlanmış bir olay. Bunu ben söylemedim, arap araştırmacılar söylüyor. Arap ülkelerindeki ilkokul çocukları arap alfabesini öğrenmek için daha çok vakit harcıyor.Sonra arapcaya gelelim bende biliyorum alfabeyi Yani musluman olan bir kisi  arap alfabesini bilmiyorsa onun dininden suphe ederim !!: Bu yanlış düşünce yüzünden 700 yıl bu alfabe değiştirilemedi. Tek bir soru soracağım. Arap alfabesi kutsal mı ki, onu bilmeyenin dininden şüphe edebiliyorsunuz? Ne hikmetse tarikatçılar bunu söylüyordu. Türkçe adı olanlar cennete gidemez de diyorlardı.

 Okur yazar sayisini dil degistirerek degil Mektep Okul vs.. gibi $eyler yaparak  cogaltilir: Cumhuriyet yönetimi bunu denemedi mi sanıyorsun? Harf devriminden önce okuryazar sayısı %9 civarındaydı, Osmanlıcı propaganda bu oranları gizlemeye çalışsa da gerçek bu. Yüzde yüz okuryazar oranı varken harf devrimi yapılmadı.

Arap alfabesi kutsal bir alfabe falan değil. İşin özü bu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
K-til
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 8


« Yanıtla #17 : 20 Aralık 2010, 19:49:31 »

Oguz sad ozur dilerim yazini atlamisim Kusura bakma Gülümseme

Osmanlidaki Bilim adamlari nasil Cahil Olur ??
Dunyanin En Guclu En Sanli En Ihti$amli ve 600 yillik tarihiyle en son imparatorluktan bahsedyoruz
Boyle Bir imparatorlugun bilim adamlari ust duzeyler cahil olsa idi  bu imparatorluk 600 sene dayanirmiydi ?!?  Aslinda bu imparatorluk cokmezdi ama masonlar gene seytanliklarini yapip bolduler , bu konuyu anlatmama gerek yOk Osmanlinin cOkusunu Her Turk Bilyordur bilmeyen turk cahil turkdur

Bakin dunyayi saskina ugratan osmanlidan Bir deniz'cimiz var adi Piri reis 1500 lerde dunyanin haritasini cizdi ve ne ilginctirki o yillarda daha christophe colomb Guney amerikayi kesf etmedigi halde piri reis amerikanin kuzeyini guneyini ve daha ilginci 1800 lerde kesf edilen antartikayi bile cizmisti Piri reisin Bu haritasi topkapi sarayinda  restorasyon yapiminda bulundu bugunde topkapi sarayinda izleyicilere sunulmaktadir arastirin gorursunuz Gülümseme
 
Sen bana ornek veriyorsun (cahil bilim adamlarindan)ama bak bir ornek vereyim medyaya baktigimizda Sanki Kurtlerin hepsi yOksulluk sefalet icinde sanki polislerimiz askerlerimiz onlara hayvan gibi davranyomush Gibi gozukyo ama asli oyle degil 1-2 kotu hep iyilerden one cikar Hep soyledigim Bir laf var : " Bir Bagiran Kisi Bin konusan kisiden cOk dikkat ceker "
 Osmanliyi arastirdim endiseniz olmasin ve ben  Osmanli Gibi akilli Baska bir imparatorluk gormedim siz onlara cahil diyorsunuz Bakin daha 10-20 yili gecmeyen bir tarih icinde robotlar yeni yeni yapildi ama bilginiz varmiki ilk robot osmanli tarafindan yapildi arastirin bu linkden okuyabilirsiniz ve kitab-ul-hiyel diye osmanliya ayit robotlar makinalar endustri ustunde her sey var bu kitap  2asir oncesine dayanyo Göz Kırp

" Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.diyemediklerim.com/absurd-ansiklopedi-bunlari-biliyor-musunuz/ilk-robotu-osmanli-turkleri-yapti-biliyormusunuz-128520.html
"

Savas'ta 1 numara
Insanlikta 1 numara
Ahlak'da 1 numara
Astronomide 1 numara
Sanat'da 1 numara
Tip'da 1 Numara
Teknolojide 1 numara idi osmanli
Arastirmalarimida devam ediyorum sizede tavsiye ederim Göz Kırp esen kalin
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
K-til
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 8


« Yanıtla #18 : 20 Aralık 2010, 19:54:10 »

arap alfabesi kutsal degil dogru ama kutsal kitabimiz Kuran-i-kerim'i okumak icin mecburen bilinmesi lazim ve  allah c.c buyuruyoki kurani okuyun okutun arapca bilmeyen bir musluman ne kurani bilir nede Arapca suureleri yani namaz kilmaktan bile aciz Olur

Yönetici Notu: Bahsettiğiniz Allah'ın en önce "ikrâ!" diye buyurduğunu görmezden gelmenizin mânâsı nedir peki?
       Biraz bu emre uyup okuyun da, "Allah" adının özel ad olduğunu; bununla birlikte cümlenin ilk harfinin de büyük yazılması gerektiğini öğrenin.
       İmlânızı bilerek düzeltmiyor, müslümânların acınacak hâlini göstermesi açısından numûne olarak bırakıyorum.
(Kırıkhan)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 20 Aralık 2010, 20:01:04 »

“Fesin kaldırılması zorunluydu. Çünkü fes, kafalarımızın üstünde bilgisizliğin, bağnazlığın, uygarlık ve her türlü ilerleme karşısında duyulan nefretin bir simgesi gibi oturuyordu.”

Bu demektirki Fes giyenler Cahildir yadabenmi yanlis anladim ?? bunu demek istiyorsa Fes Giyen o kadar bilim adamlarimiz ve son ecdatlarimiz Osmanli son donem padisahlarida cahildi demistir ( V murat haric otekilerinin hic biri cahil degildi bence )

Osmanlı padişahların ve onların bilim adamları cahil değildi de hangi bilimsel başarıları vardır biraz anlatır mısın? Fes dediğin kafaya takılan kıytırık aksesuar, Türklere araplardan geçmiştir. Sende ki bu arabi sevdası nedendir? Pilavı bile elle yiyen arapların kültürünü millete yüzyıllarca dayattıkları yetmezmiş gibi; bir de kılık kıyafetini dayatmışlardı. Türklüğü 700 sene etkisi altına alması sebebi ile her anlamda geri ve bağnaz bırakmış olan Arap etkisinden kurtulmak için her anlamda atılım yapılması gerektiği için; kılık kıyafet düzenlemesi de yapılmıştır. Bunu idrak edememek cahillik değilse şayet; Cumhuriyet devrimlerini sindirememenin ürünüdür.

Sonra arapcaya gelelim bende biliyorum alfabeyi Yani musluman olan bir kisi  arap alfabesini bilmiyorsa onun dininden suphe ederim !!
 Ve afedersin dedigin gibi ''arapca'' yazmisim ama ''arap alfabesi'' demek istedim cunku  dilimiz  yine turkceydi ama yazilis sekli arap alfabesine goreydi onun icin kusura bakma o benim kucuk bi hatam olmu$ Gülümseme
Arap alfabesi turk diline uygun degil diyorsun ama ma$allah  Dedelerimiz 700 yil bu alfabeynen kalmistir ve  zorlukta cekmemistir cunku yOksa degistirirlerdi Göz Kırp

Senin karın ağrın arap alfabesi değil, arap etkisinin Türkiye Cumhuriyeti'ne taşınmaması yüzündendir. Arap alfabesinin Türkçe'ye hangi sebeplerle uygun olmadığını izah etmemize rağmen; dedelerinin bunu 700 sene kullandığını öne sürerek; uygunluğunu ispat etmeye çalışıyorsun. Bağnaz ve köhne düzen bu milleti dünyalıkdan vazgeçirip kendi dünyalıklarını yaratabilmek için ahiret için yaşamayı aşılaması yüzünden 700 senenin hiç bir döneminde okur yazar oranı %10'un üzerine çıkmamıştır. Senin o çok övündüğün arap alfabesi kullanan dedelerin, devşirme idare sınıfı ile hacı hoca takımından ibarettir. Takiyuddin'in rasathanesini ''Yıldızları seyretmek uğursuzluk getirir'' diyerek; top ateşine tutup yerle bir edenler hep alttan alta savunmaya çalıştığın ekolün temsilcileridir. Tiyatro temsillerinin tanıtımını kur-an dilidir diyerek arapça ile yaptırmayanlar da hep aynı yere batasıca zihniyetin mensuplarıdır.

Avrupa reform ve rönesans hareketleri ile karanlıklardan çıkıp; bilimde çağ atlarken; bilim seviyesini kafasında ki fes'den ölçtüğün padişahların, bilim çevrelerini hacı hocalar ile sınırlıyordu. Harf inkılabından önce bilimadamı yerine koyulup da harf inkılabından sonra cahil konumuna düşen saygın bilimadamı vardı da biz mi bilmiyoruz?

Son olarak; Arap hayranlığını arabın alfabesini bilmeyen Türk'ün müslümanlığını sorgulayacak kadar açık eden kişinin, Türklüğünden şüphe ederim!

Uyarılara rağmen; Türk'ün T'sini bir daha küçük yazarsan kafa bulandırmak için geldiğini bilmemize rağmen senin üzerinden bir çok kişinin kafasında ki karışıklıklara cevap verdiğimiz gerçeğini gözardı edip; üyeliğini iptal ederim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.082 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.