SENİ UNUTMAYA ÖMRÜMÜZ YETER Mİ, Burak CİLASUN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Eylül 2020, 18:47:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: SENİ UNUTMAYA ÖMRÜMÜZ YETER Mİ, Burak CİLASUN  (Okunma Sayısı 1776 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.531


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« : 10 Kasım 2017, 13:35:22 »
BURAK CİLASUN / BEN HABER

Tarih boyunca hanedanlarla yönetilen Türk Milleti, 1881'de Selanik'ten dünyaya açılan bir çift mavi gözün kendisine ulus egemenliğini tattırmasının kıymetini her yıl olduğu gibi bu yıl da yüreğinde hissederek 10 Kasım'ı yaşıyor. Saatlerle birlikte kalplerin ve hayatın duracağı 9'u 5 geçe yaşanan özlemse derinleşmeyi sürdürüyor. Peki nasıl olur da bir millet, tek bir bireyin şahsında bütünleşir? Amerikalı Psikiyatr Arnold Ludwig, dünyanın en büyük liderini belirlemek üzere geniş bir çalışma yapar. Bir tarafa dünya liderlerini koyar, diğer tarafaysa kriterlerini. Ludwig tam 377 devlet adamını ülke kurmak (kurtarmak), askeri başarı, toprak kazanmak, ekonomik başarı, ideoloji oluşturmak, iktidarma kalma süresi, sosyal tasarım gücü, ahlaken örnek olmak ve siyasi miras gibi başlıklarda maksimum 37 puan alınabilecek şekilde inceler. 377 devlet adamının içindeki en büyük lider kimdir biliyor musunuz? Mustafa Kemal Atatürk... Gelin kriterlere birlikte bakalım;

Ülke kurmak (kurtarmak)

Yıl 1918... 3 kıtaya yayılmış bir imparatorluğun bakiyesi olarak Türk'ün kadim yurdu haline gelmiş olan Anadolu'yu kayıpla biten bir savaşın ardından acı günler beklemektedir. 30 Ekim tarihinde Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanır. Ya Rab! Şartlar o kadar ağırdır ki... Ordu terhis edilecektir, gemiler, silahlar, toplar teslim edilecektir. Demiryolları, tersaneler ve limanlar galip devletlerin istifadesine terk edilecektir. İtilaf devletleri güvenliklerini tehlikede hissettikleri yerleri işgal edebilecektir. Bunun gibi daha birçok korkunç madde içeren acı reçete imzalanır. Ancak unutulan bir şey vardır. Mustafa Kemal'in “Geldikleri gibi giderler” sözü... Nitekim de öyle olur. 19 Mayıs 1919'da galip devletler ve işbirlikçilerinin ülke üzerindeki tüm planlarını adeta ortadan ikiye ayırırcasına Karadeniz'in hırçın sularından geçerek Samsun'a varan Mustafa Kemal yaşanan savaşlar neticesinde ülkesini kurtarmaya muvaffak olacaktır. Bununla da yetinmeyip cumhuriyet rejimini ilan ederek bağımsızlığın yanına bir de halk egemenliğini ekleyecektir.

Askeri başarı

1893 yılında henüz daha 12 yaşındayken askerlikle tanışacaktır Mustafa Kemal Atatürk. Önce ilk görev yeri olan merkezi Şam'da bulunan 5. orduda göreve başlar. Arnavutluk isyanının bastırılması sırasında kurmay başkanı olarak görev yapar. Tobruk'ta, Derne'de lafın kısası Trablusgarp'ta göğüs göğüse çarpışır İtalyan askerleriyle.Edirne'nin Bulgarlardan kurtarılmasında oradadır. Çanakkale Savaşları başladığında süngü hücumuna kaldırır emrindeki askerlerini.'Çanakkale Geçilmez' sözünü yaşayarak yazdırır dağlara göklere. Yeter mi? Yetmez. Yıldırım Orduları Komutanı olarak Halep'te İngiliz ile savaşır. Osmanlı yenilir ama savaş bitmez onun için. Meclis'ten Başkomutan yetkisi alarak bizzat yönetir kurtuluş mücadelesini. En sonunda da “İlk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!” emrini verir. Kaç millete karşı, kaç cephede savaştıysa canını ortaya koyar savaşır Mustafa Kemal. Uzaktan emir verenlerden değildir.

Toprak kazancı

Mustafa Kemal Sevr ihanetini yırtıp atarak Ankara ve çevresine hapsedilen Türk milletine topraklarını geri verir. İstanbul'u kurşun atmadan teslim alır. Yetmez, Hatay'ı masada demokratik bir şekilde kazanır.

Ekonomik başarı

Kurtuluş Savaşı yıllarında Türklük o kadar yoksuldur, ordu o kadar zayıftır ki çarık bile bir meseledir asker için. Tekalif-i Milliye emirlerini çıkarır ve önce orduyu donatıp savaşı kazandıktan sonra ekonomi savaşını kazanmak için hamle yapar. Tek bacası soba bacası olan ülkede arka arkaya sanayi bacalarının tütmesini sağlar. Yurdun dört bir yanında fabrikalar açılır. Devlet iradesi yerli üretimi teşvik ederi.

İdeoloji oluşturmak

Dünyada hiçbir lider yoktur ki hem bu kadar kanın içinden gelsin, hem de böylesine barışçıl olsun. Komünizm, faşizm birer ideolojidir belki ama Mustafa Kemal'in vizyonu çok daha büyüktür. Düşmanının bile hududuna saygı duyar. Velhasılıkelam Birleşmiş Milletler tarihinde olmayan bir şey onun için olur. Doğumunun 100. yılı olan 1981 Atatürk Yılı ilan edilir. Hem de ilk ve tek olarak vefatının üstünden 50 yıl geçmemiş bir lider olarak. Siyasi duruşu dünya tarihi için istisnadır.

Siyasi mirası bir başkadır

Elbette sosyal tasarım gücü, ahlaki örnek oluşu hep birer hikayedir. Hem de uzun hikayeler. Lakin siyasi mirası bir başkadır Mustafa Kemal'in. Öyle bir başkadır ki vefatından 79 yıl geçmesine rağmen kimsenin zorlaması olmadan milyonların gözleri dolar onun adını duyunca. Elleri titrer onun mirasına yanlış yapılınca. Sözün özü asrın bir lideri varsa onun adı Mustafa Kemal'dir ve asırlar boyu bir milletin yüreğine kazınmıştır. Saygı ve minnetle...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.086


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2018, 23:19:52 »

Seni unutmaya önrümüz yeter mi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.223 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.