Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

KURT İNİ'NE GİRİŞ => BAŞBUĞUMUZ ATATÜRK => Konuyu başlatan: K A L K A N üzerinde 20 Ocak 2010, 21:10:21Konu Başlığı: Namık Kemal'in Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerindeki etkisi
Gönderen: K A L K A N üzerinde 20 Ocak 2010, 21:10:21
Mustafa Kemal Atatürk, Namık Kemal’in kendisi ve kuşağı üzerindeki etkisi


Namık Kemal’in, vatan, hürriyet ve millet sevgisi yolunda yazdığı şiirler, vatan evlatlarını derinden etkilemiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Namık Kemal’in kendisi ve kuşağı üzerindeki etkisini şu sözlerle açıklamıştır:   
“Vatanın kurtuluşu ve istiklâli için ölmeyi bugünkü nesle Namık Kemal öğretti. Harbiye senelerinde siyaset fikirleri baş gösterdi… Namık Kemal’den gelen sesin büyüsüne kapılmıştık. Bu ses ruhumuzu şimşek gibi sarsıyor, bu ses şimdiye dek okuduğum şiirlerdeki hiçbir sese benzemiyordu. Namık Kemal’in yiğit sesi, önümde bambaşka bir ufkun açılmasına yol açıyordu.”
Namık Kemal’in “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?” sözüne, Mustafa Kemal “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurtaracak bahtı kara maderini!” diyerek Namık Kemal’e adeta cevap vermiştir.Konu Başlığı: Ynt: Namık Kemal'in Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerindeki etkisi
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 26 Eylül 2015, 21:24:57
“Vatanın kurtuluşu ve istiklâli için ölmeyi bugünkü nesle Namık Kemal öğretti."


Nasıl öğretti sence, Onbaşı? Namık Kemal'in etkisi nedir?


Konu Başlığı: Ynt: Namık Kemal'in Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerindeki etkisi
Gönderen: Onbaşı üzerinde 27 Eylül 2015, 15:57:54
“Vatanın kurtuluşu ve istiklâli için ölmeyi bugünkü nesle Namık Kemal öğretti."


Nasıl öğretti sence, Onbaşı? Namık Kemal'in etkisi nedir?
Tabiki en iyi yaptığı işle; "Yazarak!". Yaşadığı dönemde milli konularda en etkin yazar Namık Kemal idi. Hürriyet  Kasidesi'nde, Vatan Yahut Silistre vuguladığı vatan teması bugünkü neslin ilk duygularını uyandırıyor bu konuda.