Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

KURT İNİ'NE GİRİŞ => BAŞBUĞUMUZ ATATÜRK => Konuyu başlatan: tigince üzerinde 08 Nisan 2010, 10:55:51Konu Başlığı: MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ÜN GÖRDÜĞÜ SON RÜYA...
Gönderen: tigince üzerinde 08 Nisan 2010, 10:55:51
26 Eylül 1938 tarihinde Atatürk, rahatsızlığı ile ilgili olarak ilk defa hafif bir koma atlatmıştı. Prof. Dr. Afet İnan, olayı şöyle anlatıyor:

"O geceyi rahatsız geçirdi, ilk hafif komayı o zaman atlatmıştı. Ertesi sabahki açıklamasında: 'Demek ölüm böyle olacak' diyerek uzun bir rüya gördüğünü söyledi ve "Salih' e söyle ,ikimizde bir kuyuya düştük; fakat o kurtuldu." dedi.

Atatürk' ün, burada "kuyuya düşme" sembolü ile gördüğü rüya vizyonu, kendisinin de söylediği gibi ölümün habercisiydi. Salih Bozok' un kuyudan kurtulması ise bilindiği gibi, Atatürk' ün vefat ettiği gün, buna çok üzülen Salih Bozok' un da intihar etmesi ve sonunda onun kurtarılmasını simgeliyordu. İşte bu ATATÜRK' ün son rüyasıydı...


Konu Başlığı: Ynt: MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ÜN GÖRDÜĞÜ SON RÜYA...
Gönderen: tigince üzerinde 08 Nisan 2010, 11:09:29
Atatürk' ün bir rüyasını da Dr. Reşit Galip Bey' den öğrenmekteyiz;

"Mustafa Kemal, Ankara' ya geldikten bir süre sonra ilginç bir rüya görmüştü. Ertesi gün bana şöyle anlattı:

"Reşit Bey, rüyamda bana 'Paşam, İnönü' den ne haber?' diye sordunuz. Bende 'Vaziyet kritiktir.' cevabı verdim. 'Kritik nedir? Anlamadım ki.' dediniz. Bende 'Bunun cevabını 15 dakikaya kadar veririm' diyerek odama çekildim."

Mustafa Kemal bana bu rüyasını anlattığında düşman henüz İzmir' e çıkmamıştı, İnönü mevkii de henüz bir önem taşımıyordu. Aradan yıllar geçti 2.İnönü savaşı' nın kritik günlerinden biriydi. Mustafa Kemal' in arabası Millet Meclisi' nin önünde durdu. Hemen yanına koşarak, telaş ve endişe içinde, "Paşam, İnönü' den ne haber?" diye sordum.

Aynen şu cevabı verdi:

"Vaziyet kritiktir."

O zaman ben:

"Kritik nedir? Anlamadım ki." dedim.

O da:

"Sana bunun cevabını 15 dakikaya kadar veririm" dedikten sonra gülümsedi ve;

"Hani Ankara' ya geldikten sonra bir rüya görmüştüm, hatırladın mı?" dedi.

Hafızamı yoklayarak, rüyasını anlattım. Gülerek;

"işte, rüya ayniyle vakidir. Ben İsmet' i tanırım, göreceksin 15 dakikaya kadar kendisinden muzafferiyet haberi alacağız." dedi.

Gerçekten de 5 dakika geçmeden bir telgraf gelmiş ve 2.İnönü Savaşı' nın da zaferle sonuçlandığını öğrenmişlerdi...