MERİNOS'UN ÖYKÜSÜ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Ocak 2020, 16:08:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: MERİNOS'UN ÖYKÜSÜ  (Okunma Sayısı 4244 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« : 08 Kasım 2010, 18:35:40 »

Merinos fabrikasının temelini Sakarya’da cephede attı
Berfin Bahar Dergisi’nin Ekim 2010 tarihli sayısında Bertan Onaran imzalı “Merinos’un Öyküsü” başlıklı bir yazı yayımlandı. Bu yazı Mustafa Kemal Atatürk’ün dehasının bir kez daha tescili idi.
Bertan Onaran bu öyküyü Bursa Merinos fabrikasının yöneticilerinden Yılmaz Dikbaş’tan dinlemiş ve yazılı olarak da istemiş. Dergide yayımlamış. Biz de Berfin Bahar dergisinden alıntı yaparak okuyucularımıza aktarıyoruz...

***
“Mustafa Kemal Paşa, kendi kurduğu Meclis’den ordularına üç ay daha başkomutanlık yapabilme iznini uzun ve çetin geçen tartışmalar sonrası almış, askeri denetlemek üzere cepheye gitmiştir.
Ordu, Sakarya’nın doğusuna çekilmiştir. Burada toparlanıp vakti geldiğinde düşmana saldıracaktır.
Meclis’te, Mustafa Kemal Paşa’nın kazanamayacağını inanan belki de kazanmaması için dua eden bir grup mandacı bulunmaktadır.
Büyük yenilgi sonrası Rusya’ya kaçan Enver Paşa orada sotaya yatmış, Mustafa Kemal Paşa’nın yenildiği haberini beklemektedir...
Mustafa Kemal Paşa, cepheyi denetledikten sonra kurmaylarıyla oturur, her zamanki gibi konuşmaya başlar.
Vakit, gece yarısı sonrasıdır...
Subaylar, Başkomutanlarından alacakları yeni derslere hazırdır.
Mustafa Kemal Paşa, konuşmaya şöyle bir soruyla başlar:
“En iyi kumaşın, İngiliz kumaşı olduğunu biliyorsunuz. Peki, bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Neden en iyisi İngiliz kumaşı?“
İçinde bulundukları koşullarla hiçbir ilgisi olmayan bir soruyla karşılaşmış olmanın ilk şaşkınlığını üzerinden atan bir subay cevap verir:
”İngiliz kumaşı, ipek gibi ince ve yumuşaktır da ondan.“
Mustafa Kemal Paşa soruları sürdürür:
”Doğru. Peki, bir yünlü kumaşı ipek gibi ince ve yumuşak yapan nedir?
 “....................................”
“Ben söyleyeyim. O kumaşın dokunmasında kullanılan ipliktir. İplik ne kadar ince olursa, kumaş da o kadar ince ve yumuşaak olur. Peki, bir ipliğin ince olması neye bağlıdır?”
“................................”
Gece yarısı cephede, Mustafa Kemal Paşa kurmaylarına, günümüz Ege Üniversitesi Tekstil Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine ders verir gibi anlatıyı sürdürür.
“Bir ipliğini ince olabilmesi için, onu oluşturan elyafın da ince olması gerekir. Peki, hangi tür koyunun elyafı incedir?”
“................................”
“Bizim Anadolu koyunlarının, özellikle de Doğu Anadolu koyunlarının elyafı kalındır. Bu nedenle, bu koyunlardan elde edilen elyaftan üretilen iplikler kalın olur, bunlardan kalın ve kaba kumaşlar, halı ve battaniyeler dokunur. Dünyada en ince elyaflı koyun, Avustralya’da yetişen, adı da Merino olan koyundur. İşte İngilizler Merino koyununun yününü ithal edip bundan önce iplik yapar, sonra da ünlü kumaşlarını dokurlar... Şimdi bir soru: Bizim de İngiliz kumaşı gibi ince kumaş üretebilmemiz için gereken nedir?”
“Avustralya’dan Merino yünü ithal etmek.”
 “Evet ama o çok pahalı ve dışa bağımlı bir yoldur. Ben şunu düşünüyorum... Zaferden sonra mensucat sanayisine önem vereceğiz. Avustralya’dan canlı Merino koyunu satın alacağız. Bizim Marmara bölgesinin koyunları, elyafı en ince olan koyunlarımızdır. İşte Avustralya’dan alacağımız Merino koyunlarını bizim Marmara bölgesi koyunlarıyla çiftleştireceğiz. Doğacak koyunları da yine Merino koyunu ile çiftleştireceğiz. Böyle böyle, Avustralya’nın Merino koyununa yakın bir tür melez koyun elde edeceğiz, adına da Merinos koyunu diyeceğiz. Bizim Merinos koyunundan elde edeceğimiz yapaktan önce iplik, daha sonra İngiliz kumaşı ayarında kumaş üreten bir fabrika kuracağız. Üretilecek kumaşa da Merinos kumaşı diyeceğiz...”
O gece cephede, Mustafa Kemal Paşa, Bursa Merinos Fabrikası’nın temelini atmış oluyordu.
Ben bu anıyı okuduktan sonra kendi kendime şu soruyu sordum:
O gece cephede, Mustafa Kemal Paşa’yı dinlerken kurmaylarının kafasından acaba ne geçiyordu?
“Biz burada ölüm kalım savaşının eşiğindeyken, Paşa tutmuş bize mensucat sanayisinden, İngiliz kumaşı kalitesinde Merinos kumaşı üretecek fabrika kurmaktan söz ediyor!” diye düşünmemişler midir?
Mustafa Kemal Paşa ufkun ötesini görebilen devrimci bir dehaydı.
Zaferi kazanacağını da biliyordu, zaferden sonra neler yapacağını da...

07.10.2010 YENİÇAĞ

ALINTIDIR

Başbuğ Atatürk olmak böyle birşey olsa gerek, savaş ortamında herkes neredeyse can derdinde iken, geleceğin ekonomisini inşaa etmeyi düşünmek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2010, 19:02:19 »

             Birde şimdiki duruma bakalım isterseniz.  Biz kendi kendini doyuran ilk 10 ülke arasında ilk sıradayken, ne yazıkki artık genetiği değiştirilmiş tohumların cirit attığı, AB denen kan emici sülüğün emri ile uygulanan kotalar yüzünden buğday, şeker pancarı, ayçiçeği gibi temel ürünlerimizi bile ekilmediği, dünyaca ünlü tütünümüzün ingiliz-amerika ortaklığına peşkeş çekildiği, hayvancılıkta ise neredeyse meralarımızın yok olması yüzünden dışarıdan ne idüğü belirsiz et ithal eden bir ülke konumuna geldik.
              Atam sensiz bu haldeyiz işte. Sen ki ölüm kalım savaşı verdiğin cephelerde bile bu ülkenin geleceğini planlarken, şimdi gaflet, dalalet ve hıyanet içinde olanlar yan gelip yattıkları yerden ülkemizin geleceğini yok ediyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.042 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.