Kanapiçe Koyu Olayı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Eylül 2020, 09:17:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kanapiçe Koyu Olayı  (Okunma Sayısı 4812 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TURK TIMUR ALP
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 133« : 01 Ekim 2010, 18:06:06 »

Degerli andalar

Sizlerle beni ilk okudugumda çok etkileyen bir olayi paylasmak istiyorum. TÜRK devlet adami nasil olunurmus ?
TÜRK komutan son Basbug ATATÜRK'ün yüksek TÜRK oldugunu belgeleyen bir olay.

Soytari iktidarlar ne sekilde palyaço olduklarini bu olayi tabii biliyorlarsa anlayacaklardir !!

Esen kalin

T.T.K

Olay kisaca su sekilde derlenmis.
---------

Kanapiçe Koyu Olayı

Türkiye’nin haysiyetinin nasıl ayaklar altına alındığını küçük örneklerle anlatmaya çalıştığım “Şamar Oğlanı mıyız” başlıklı makalemde size Atatürk dönemine ait küçük bir anekdot anlatacağımdan bahsetmiştim.

Anlatacağımız hatıra aslında Atatürk döneminin en çarpıcı anekdotu değil. Ancak okuyunca bu basit örnekte bile Atatürk’ün devlet anlayışını ve milletine sahip çıkışını açıklamaya yetecek kadar bilginiz oluyor.

Son makalemizde zamanında bize değil yan bakmak, kaşlarını bile çatamazlardı demiştim. Bu gün için de “Kanapiçe Koyu Olayını” anlatacaktık. Yazıyı uzatmamak için olayı ana hatları ile dramatize edeceğim.

Dinleyin de, yüreğiniz nasıl kabaracak, bir görün...

Kanapiçe Koyu, Aydın’ın Kuşadası ilçesi sınırları içindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde. Yunanlıların Sisam Adası’nın dibinde. Karşı taraftan biri seslense sesini rahatlıkla duyarsınız. O kadar yakın...

İşte bu koyda oluyor her şey...

Yıl 1934. Atatürk devri... Temmuz’un 14’ü öğleden sonra bu koyda kısa süreli silah sesleri duyulur.

Bizim o sıralar sınırlarımızı yine askerlerden oluşan Gümrük Muhafaza Alayları korumaktadır. İşte bu silah sesleri de bu Gümrük Muhafaza Alayının askerlerinin açtığı bir ateştir. Kime ateş açmışlar: İngiliz askerlerine.

İngilizlerin donanması  o sırada Sisam Adasına demirlemiş ve bu donanmanın askerlerinden dördü de bir sandalla gizli gizli bizim koyumuza yaklaşmışlar. Bizim askerlerde kendilerini ikaz etmişler, adamlar dinlememiş. Bunun üzerine adamlara ateş açıp hepsini vurmuşlar. Yalnız ölen İngilizlerden 3’ünün cesedi bizim kıyıda kalmış, 1 İngiliz’in cesedi ise denize düşüp kaybolmuş.

Durum derhal Kuşadası Kaymakamına bildirilmiş.   

Kaymakam da durumu telgrafla Ankara’ya anlatmış ve talimat gelmesini beklemeye başlamış... Kaymakam Ankara’dan talimat gelmesini beklerken, olaydan 2 gün sonra İngilizlerin bir savaş gemisi Kuşadası Limanı’nın karşısına gelip demirlemiş. Bir tekne ile 2 İngiliz subayı karaya çıkıp, Kaymakam Dilaver Beyin makamına gitmişler. İngilizler Kaymakamdan askerlerinin hesabını sormaya çalışmışlar. Ama Kaymakam arkasında koskoca bir Atatürk’ün olduğunu düşünüp, hesap sormalarına sert bir şekilde karşılık vermiş. Durum konuşulmuş ve Kaymakamımız Türk askerinin ülkemizin yasalarını uyguladığını anlatmış. Bunun üzerine İngilizler 3 maddelik bir ültimatom vermişler.

Ültimatom maddelerinden biri de İngilizlere ateş açıp vuran Balıkesirli er Musa’nın kendilerine teslimi..

İngilizler gittikten sonra Kaymakam durumu tekrar Ankara’ya bildirir. Ültimatomdan Atatürk’te haberdar edilir. Atatürk durumun önemine binaen şu emri verir:

"Kanuni vazifesini yaptığı anlaşılan Türk eri Balıkesirli Musa, yerinden alınamaz ve cezalandırılamaz. Gerekirse Musa için Britanya İmparatorluğu ile savaş göze alınır... Kızılcahamam'dan şimdi Ankara'ya hareket ediyorum. Ege Bölgesi'nde kısmi seferberlik emrini veriyorum."

Atatürk’ün emri derhal uygulanmaya başlanmış. Sessizce seferberlik tamamlanmış. Kısaca, bir er için gerekirse İngilizlerle savaşa girilecektir.

Ültimatomu kabul etmeyeceğimiz telgrafla Sisam’daki İngiliz donanmasına, İngiliz donanması da Londra’ya bildirmiş. Velhasıl İngiliz Hükümeti Türkiye’deki kararlılığı görünce ültimatom maddelerinden sadece kayıp olan bir teğmenin cesedinin Türk karasularında aranmasına razı olmuş. Gıkları çıkmamış.

Sadece Türk Devletinin iyi niyetiyle ortak bir arama faaliyeti icra edilmiş. İngilizler ültimatomlarının pahalıya patlayacağını hesapladıkları için susup oturmuşlar...

Bu hatırada cesaret var. Feraset var. Haysiyet var. Uluslar arası siyasette dik duruş var. En önemlisi milli gurur ve onur var.

Yoksa, Atatürk yaşasaydı; Süleymaniye’de Türk askerinin başına Amerikalılar tarafından kolay kolay çuval geçirilebilir miydi? diye kendinize bir sorun bakalım...

İşte önder budur. Devlet itibarı budur. Bir eri için koskoca bir milleti savaşa sürükleyebilecek kadar cesur olana önder denir. O koskoca millet de bilir ki; bir tek er İngiliz’e teslim edilirse ardından millet teslim edilir, namus teslim edilir.. Bu yüzden bu millet ne olursa olsun gurur ve onuru için yeni bir savaştan çıkmasına rağmen yeniden savaşmayı göze alabilir. Bu ülke işte böyle bir dönem yaşamıştı. Şimdi bakmayın siz bölücülere, gericilere, 2nci cumhuriyetçilere... Bu millet önder bekliyor. İyi bir önderle bu milletin yapabileceklerini bu tipler anlamaz, anlayamaz...

Başına çuval geçirenin sen de başına çuval geçirmezsen; bir sonraki seferde ayağındaki donu almaya gelirler, hazırlık yapmalısın...

Dünkü yazımda anlattığım gibi başımızda Gazi Paşa’mız olsaydı; İngilizler hiç İngiltere’ye giriş yapan milletvekillerimizi dezenfekte edipte, donlarına kadar soyup arayabilirler miydi? Zaten, kendini o şekilde aratan milletvekilini de dönüşte Atatürk Türkiye’ye sokmazdı.

Yoksa, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, Belçika kendileriyle NATO’da müttefik olan Türkiye’nin aleyhine sözde Ermeni Soykırımı yasasını geçirebilirler miydi? Geçirselerdi elbette onlara da Türkiye...

 
Sedat ONAR
Tarih : 27.01.2008

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2010, 21:41:23 »

Bu siyasilerde Balıkesirli Musa kadar cesaret olsa bu olaylar başımıza gelmezdi. Çuval olayını bir türlü unutamıyorum andam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.227 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.