Güzel bir yazı... ATATÜRK IRKÇIMIYDI?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Haziran 2020, 01:49:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Güzel bir yazı... ATATÜRK IRKÇIMIYDI?  (Okunma Sayısı 5405 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NoYaN-oLCay
Ziyaretçi
« : 19 Haziran 2011, 23:16:21 »

Hoca oğlu Selahattin Ertürk’ün “Irkçı Turancı Atatürk” makalesi şöyle başlıyor:

‘Son yıllarda -bilhassa 1944′ten bu tarafa Mustafa Kemal’i tutar veya onun izinden gider görünerek Türk Milliyetçiliği olan Türkçülüğe ”Irkçılık-Turancılık” isnadıyla saldırmak moda haline gelmiştir. Hâlbuki aynı zihniyetle hareket edince ”Irkçı -Turancı töhmet altında kalacak şahıslardan biri de Mustafa Kemal’dir. Bu iddianın müddeileri, aşağıdaki suallerimizi vicdanlarının sesini dinleyerek ve tarihi zemine dayanarak, cevaplandıran okuyucularımızın bizzat kendileri olacaktır.

Irkçılık içtimai hadiselerin sebeplerini antropolojik temele dayandırmak bakımından ele alındığı takdirde ”Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” diyen Mustafa Kemal’in çapraşık sosyal meseleleri halledecek ilkeyi, kanda aramak suretiyle ırkçılığını ilan ettiği açık değil midir?

Mustafa Kemal’in, bu sözü manasını anlamadan sarf ettiğini hiç kimse iddia edemeyeceğine göre, sualimize menfi cevap vermeye imkân var mıdır?

Irkçılık, yabancı ırktan gelenlerin önemli mevkilere geçirilmesi bakımından ele alındığı takdirde; ” Aranıza alacağınız arkadaşların mümkünse kanını tahlil edin” fetvasını veren ve !!Türk Irkından olmayan askeri mekteplere giremez” hükmünü yıllarca tatbik edenlerin iplerini elinde tutan Mustafa Kemal’in ırkçılığını görmemek için kör, anlamamak için de  aptal olmak gerekmez mi?

Irkçılık, kendi ırkının üstünlüğünü iddia etmek bakımından ele alındığı takdirde, ”Bir Türk cihana bedel” diyen Mustafa Kemal, ırkımızı üstün tutmak suçunu işlemiş olmuyor mu? Türk Irkının medeniyet kurma kabiliyetinin üstünlüğünü yıllarca okul sıralarında Türk yavrularına telkin ettiren ve hatta bütün dünyadaki menşei meçhul veya münazaalı insanları Türk Irkından çıkmış gösterecek kadar ırkçılık yapan Mustafa Kemal değil midir?

Irkçılık, milletin tarifinde ırka da yerini verenlerin ve soyunu inkar soysuzluğuna düşmeyenlerin alnına yapıştırılacak veya vurulacak bir damga olarak alındığı takdirde; milleti tarif ederken mühim bir unsur olarak kan birliğini de alan bu parti zihniyetine (1944′ten sonra değiştirilmiştir.)geçirdiği gibi mektep sıralarında okunacak kitapların yazarlarına da empoze eden Mustafa Kemal’in ırkçılığı inkar edilebilir mi?

Türkçülere ”Irkçı” bağırılmasından kısa bir zaman evvel,”Şefin (İnönü) direktifiyle Hatay’da A. Dilaçar tarafından verilen ve CHP konferanslar serisinin 19. kitabında basılan konferansta (Kitap 1940′ta basılmıştır. İlk konferansa bakıla)-mealen- ”Tükçülük ırkçı olmadığı için noksandır. Kemalizm ona ırkçılığı ilave etmiştir.” denilmesi neyi tasdik ve neyi inkâr eder?

Nihayet bol tahsisatlar yaparak… kafataslarını ölçtürerek ilmi değerini kaybetmiş şekliyle dahi ırkçılığı benimseyen Mustafa Kemal değil midir?

Selahattin Ertürk’ün verdiği kaynaklara aynı sayıda Orkun adıyla şu eklemeyi yapıyor: Mustafa Kemal’in açıkça ırkçı mahiyet taşıyan sözlerinden ikisi daha:

1. Bu vesileyle muhterem milletime şunu tavsiye etmek isterim ki, başına geçireceği insanların kanındaki cevher-i asliyi tayin etmekten bir an yoksun olmasın

2. Kanın taşıyandan başkasına inanma! (eski adliye bakanı ve profesör Mahmut Esat Bozkurt’un ”Anadolu İhtilali” kitabından menkul)

Biz burada bu görüşe sadece işaret etmek istiyoruz. Bunlara dair kaynaklar pek bol görünüyor. Hatta Türk tarihi, Türk dili, Türk folkloru, kültürü üzerindeki çalışmalar yanında, -bir vakitler- Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesiye ilgili olarak bazı yayınlar elde mevcuttur. Türk Kan Grupları, Türk Kafa Tasları, Türk Saçları, Türk Beyinleri vs.’nin incelenmesi, doktora konusu olarak seçilmesi acaba ne maksatla olmuş ve bu kitaplar ne maksatla yayınlanmıştır? Üzerinde elbette durmaya ve düşünülmeye değer.

Bu kitaplar makaleler ciddi bir emek mahsulü olarak görülebilir. Pek tabiidir ki Türk Irkının ölçüleri, vasıfları, kökleri, onun maddi cephesi üzerinde önemle incelenmeye değer konulardır.

Bu hususta bir vakitler çok fazla çalışmalar oluyordu. 1944 yılında birden vücuda gelen baskı havası içinde bu türlü çalışmalar ya durmuş veya anlam ve yönünü değiştirme mecburiyetinde kalmıştır. Türk Irkı ile ilgili ve Atatürk’ün de tarih kongrelerinde huzurunda ifade edildiği gibi, bu çalışmalara dair dikkate değer yayınlara işaret etmek istiyoruz. ”

”Kız ve Erkek Çocukları Üzerine Antropometrik Araştırmalar, prof. Dr. Şevket Aziz Kansu1939, Dil ve Tarih – coğrafya Fakültesi Türk Antropoloji Ve Etnoloji Enstitüsü Neşriyatı. Keza Anadolu’nun Irk Tarihi Üzerine Antropolojik Bir Tetkik Prof. Dr. Ş. Aziz Kansu, 1939. Gene Antropoloji ve Etnoloji Yayınlarından No.22. Dr. Nermin Aygen, Türk Beyinleri Üzerine ilk Antropolojik Araştırma. Profesör Ş. A. Kansu’nun önsözü ile (İngilizcede özetlenerek), Ankara 1941 İdeal Basımevi.

Bu DTCF yayınlarının bazıları 1944 yılına kadar devlet büyüklerinin konuşmaları yanı sıra, devrin muhtelif tanınmış şahısları tarafından CHP NAMINA YAPILAN IRK VE VERASETLE, verasetin önemi ile ilgili konferans ve yayınlarını, Ülkü dergisindeki makaleleri şimdilik bir tarafa bırakalım. TBMM Hükümeti Maarif Vekâleti Neşriyatından adet:37. Islahı Irk. Piyerson. Mustafa Rahmi, İstanbul 1939 Matbaai Amire kaydıyla künyesini çıkardığımız kitabın ilk cümlesiyle son cümlelerini ele alacağız. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ HÜKÜMETİ YAYINI ÜZERİNE DİKKATİ ÇEKERİZ:

ISLAHI IRK

BUGÜN EN MÜHİM İŞLERİMİZDEN BİRİ (IRKI ISLAH) OLMALIDIR. Bu mülahazaya mebnidir ki ben, bu risalecik ile zamanımızda garpta başlı başına koca bir ilim olan (ıslahı ırk) ilmi üzerine nazarı dikkate celp etmeye çalışacağım.(sf.3) “Her ırk istikbalini iyi veya kötü kendi hazırlar. Teali (yükselme) veya tereddi(soysuzlaşma, dejenere olma)sinin ipi ucu kendi elindedir. Bu bapta doğru yolu gösteren Nasyonal Öjenik- Milli Islahı Irk İlmidir. (sf.14) Belki bazılarının köprünün altından çok su geçtiğini, bu fikirlerin o zaman parlayıp söndüğünü sanacaklardır. Hayır. Buyurunuz, bir vesika daha: Yedinci Milli Türk Tıp Kurultayı, Öjenik Tatbikatı. Raportör: Prof Dr. Ali Esat Birol, Ankara 1938. İstanbul “Kader Basımevi”. Bunun da ilk cümlesi “Nüfus süratle çoğalmaya ne kadar şiddetle arzumuz varsa kalite cihetinden yüksek, yurda faydalı vatandaşlara da o derece ihtiyacımız vardır.

Bu kitapta ırsi olarak hangi hastalık, hangi suçların işlendiği, bunların kısırlaştırılması gerektiğine dair 7. Milli Tıp Kongresinin müşterek kararları vardır. Veraset faktörü hakkında bilgi sunulmaktadır. “Bir şahısta verasetle intikal eden ırsi evsafın değiştirilmesi kabil olmadığı halde bir milletin ve ırkın evsafını değiştirmek kabildir” diyorlar. Anormallerin kısırlaştırılması, bir takım deliller öne sürülerek teklif edilmektedir. Bütün bunlar Türkiye’deki tıp kongresinde oluyor. Kitabın son sözü “Kuvvetli ve kültürlü olarak dünyada layık olduğumuz mevkii tutmak için yeni esaslara uygun bir nüfus siyaseti takip etmemiz lazımdır” deniliyor.

(Hikmet Tanyu, Atatürk ve Türk Milliyetçiliği, s,9–10–11–12)Alıntıdır...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
NoYaN-oLCay
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2011, 23:16:59 »

Başbuğ'a hümanist diyenlerin hatta işi abartıp sosyalist ve kominist gibi sıfatları yakıştıranların, O'na Türkçüydü dediğimizde burun kıvıranların okuyarak nasiplenmesi gereken bir yazı...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
GöKTÜRK KÜRŞAD
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 400


TTK


« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2011, 00:40:50 »

Andam yazı herşeyi anlatmakta.Ulu Önder Başbuğumuzun sözlerine bakarak kendisinin nasıl bir Türçü olduğunu görebiliriz.'Benim yaradılışımda fevkalade olan bir şey varsa,Türk olarak dünyaya gelmemdir' demiştir ve ayrıca şu sözünü de unutmamak gerekir:'Benim hayattta yegane fahrim,servetim,Türklükten başka bir şey değildir.'Bu sözleri bize miras bırakan kişi Türkçüden başka bir şey olabilirmi?Kesinlikle asla.'NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK,bu ülkenin yegane efendisi,yegane sahibidir.Saf TÜRK soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır;hizmetçi olma hakkı,köle olma hakkı.Dost ve düşman,hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler.                          M.Esat Bozkurt
Tuğra Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 148


Trabzon Türkiyenin ''T'sidir.


« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2011, 00:51:00 »

Biz hala neleri tartışıyoruz Atatürk ırkçımıydı , Atsız Şamanistmiydi , Türkçü Müslüman olurmu. Ülke elden gidiyor. Reform adı altında ülke bataklığa sürükleniyor biz hala geçmişe takılı kaldık. Zaten millet olarak yaptığımız hata şu ATATÜRK'le övünürüz ama kimse başka bir ATATÜRK çıkmasını istemez. Çıksın yeni ATATÜRK'ler çıksın çıksınki bu ülke bataklıktan kurtulsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ak Soylu Bozkurt
Ak Soylu Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 3« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2011, 01:39:56 »

Bizde keşke Atatürk kadar Irkçı olabilsek. Atatürk'ü Türkçü olarak göremeyen yobaz zihniyet Atatürk gibi bir kahramanı sindirtmeye ve akıllardan sildirmeye yönelik hareketlerde bulunmaktadırlar. Ulan sizin o küçük beyininiz Türk'ün asil kanından beyininden Atatürk'ü unutturmaya yeter mi? Silemeyeksiniz ve Atatürk Şanlı adıyla her zaman yaşıyor olacak. Atam izinden gelmeye çalışıyoruz. Senin şanlı İsmini leketmeyeceğiz Tanrı bize bu yolda yobazlara karşı güç versin ..!! TTK. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun_Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 952


TANRI DAĞLARI TIEN SAN


« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2011, 02:24:51 »

 Cok degerli bir paylasim sagol varol degerli andam. Büyük ATATÜRK´e irkci degildi diyenler icin ibret vesikasi gibi bir yazi,gelsin okusun ögrensinler. Birde kizil köpeklerin Atatürk icin devrimci nitelendirmesi yokmu,gelde sögme.  Ulan sormazlarmi adama,Atatürk neyi devirdi ´de devrimci oldu ? Yoksa devrilmis ,yanmis yikilmis,hatta yok olmus bir milletimi ayaga kaldirdi ? Ne zamandan beri devrileni ayaga kaldirmak ,devrimcilik oluyor ? Madem Atatürk devrimciydi niye hicbir yerde bu kizillarin yakistirdigi sifati kullanma geregi hissetmedi.? Eger devrimden kasit inkilapciliksa,buna devrim degil yenilikcilik demek gerekmezmi ? Birde Türkcü devrim diye bir deyim gelistirildi ! Türkcü Turanciyi anladikda ,Türkcü devrim neyin nesi oluyor ?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.077 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.