Başbuğ Atatürk' ün Kişiliği ve Özellikleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Kasım 2020, 13:23:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Başbuğ Atatürk' ün Kişiliği ve Özellikleri  (Okunma Sayısı 5042 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Motun_TR
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« : 13 Ağustos 2009, 18:44:25 »

              

               Vatan ve Millet Sevgisi
   Atatürk, vatanı ve milleti için yaptıklarını asla yeterli bulmayan engin bir ruh yüceliğine sahipti. Vatanına ve milletine olan sevgisiyle ilgili olarak ''Ben, gerektiği zaman, en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim.'' demişti.
   Atatürk' ün yurtseverliği, Türk milletine olan saygı ve sevgisinden kaynaklanıyordu. Ona göre Türk milletin karakteri yüksekti. Türk milleti, zeki idi. Türk milleti, birlik ve beraberlik içinde, güçlükleri yenmesini bilen bir milletti.
   Bir gün yabancı bir büyükelçinin, Atatürk' e Büyük iskender ile aynı bölgede doğduğunu hatırlatması üzerine Atatürk, şu cevabı verir: ''Benzeyiş o noktada durur. İskender cihanı fethetti; ben etmedim. İskender cihanı fethederken kendi vatanını unuttu; ben hiçbir zaman vatanımı unutmayacağım.'' diyerek sonsuz vatan sevgisini dile getirir.
   Atatürk, gelecek kuşaklar için vatanımızın cennet yapılmaya yaraştığını düşünerek çalışmamızı isterdi. Bu konuda, '' Ancak kendilerinden sonrakilere düşünebilenler, milletlerini yaşatmak ve ilerletmek imkânlarına kavuştururlar. '' diyordu.               Mantıklı ve Gerçekçi Oluşu
   Atatürk' ün en belirgin yönlerinden biri de işlerinde mantık kurallarının dışına çıkmaması, her sorunu çözümünde mantık kurallarına göre hareket etmesidir. Atatürk' ün ortaya koyduğu bütün eserlerinin temelinde mantık ve akılcılık vardır. Atatürk, '' Akıl ve mantığın çözümlemeyeceği mesele yoktur. ''
   Atatürk, '' Bizim akıl, mantık, zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilleridir. '' diyerek yaşamında attığı her adımda akıl ve mantığın nasıl kullanıldığını dile getirmiştir.
   Atatürk' ün yaptığı inkılaplar incelendiğinde, bunların mantık ve akılcılığın üstünlüğünden kaynaklanarak gerçekleştirildiği kolayca anlaşılabilir.
   Kurtuluş Savaşı' nın kazanılmasından sonra, Bursa' da öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada Atatürk:
   '' Bugün eriştiğimiz nokta gerçek kurtuluş noktası değildir... Kurtuluş, cemiyetteki hastalığı ortaya çıkarmak ve iyileştirmekle elde edilir...Fikirler manasız ve mantıksız safsatalarla dolu olursa o fikirler hastadır. Aynı şekilde toplumsal hayat akıl ve mantıktan uzak, zararlı birtakım inanış ve geleneklerle dolu ise cemiyet felce uğrar...'' demiştir.
   Atatürk' ün bu sözlerinde, kurtuluşu süreki kılmak için yapılması gerekli işleri düşünmeye başlayan bir önderin, mantıklılığını ve gerçekçiliğini görmek mümkündür.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Motun_TR
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2009, 18:51:27 »

               
               Yaratıcı Düşüncesi
   Atatürk, en zor anlarda dahi, sorunlara çözümler bulan ve bunları başarıyla uyguluyabilen yaratıcı bir düşünceye sahipti. Yaratıcı düşüncesiyle kimsenin hayal dahi edemediği işleri başarmıştır. Atatürk, olayların akışına uyan ve buna göre davranan bir kişi değil, aksine kendi görüşüne ve düşüncesine göre biçimlendiren bir önderdi.
   Atatürk, yaratıcı düşünceye sahip bir insan olduğunu, askeri ve siyasi alanda gerçekleştirdiği işler ve inkılaplarla ortaya koymuştur. Çanakkale ve Sakarya savaşlarında uyguladığı savaş taktikleri, onun askeri dehasının kabulü gibi sosyal ve kültürel alanda gerçekleştirdiği inkılaplar, Atatürk' ün yaratıcı düşüncesinin boyutlarını gösteren örneklerdir.
   Atatürk' ün gerçekleştirdiği her eserde yaratıcı düşüncesini görmek mümkündür. Bu konuda şu örnek verilebilir: Sakarya Savaşı' nın en zor günleridir. Ordunun kuzey-güney istikametindeki cephesi, düşman saldırısı sonucu doğu-batı istikametine dönmüş ve Ankara yolu, Yunan ordusuna açık duruma gelmişti. İşte, Atatürk böyle zor bir durumda, orduyu verdiği emrince şöyle diyordu:
   '' Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaş kanıyla ıslanmadıkça düşmana terk edilemez...''
   Atatürk' ün, yaratıcı düşüncesinin bir ürünü olan bu yeni savunma yöntemiyle düşman yenilgiye uğratılmış, Sakarya Zaferi kazanılmıştır.


                İdealist Oluşu
   Atatürk' ün en büyük tutkusu, bütün gücüyle milletine yararlı olmaktı. Kendisindeki sorumluluk duygusunu şu şekilde tanımlardı: '' Hizmet edenler, vazifelerini ifa etmiş olmaktan başka bir şey yapmamışlardır. Kalp ve vicdanında manevi ve kursal hazlardan başka zevk taşımayan insanlar için ne kadar yüksek olusa olsun, maddi makamların hiçbir kıymeti yoktur.
   Bir gün '' En büyük eseriniz hangisidir? '' sorusuna şöyle cevap verir: '' Benim yaptığım işler, biri diğerine bağlı ve gerekli olan şeylerdir. Fakat, bana yaptıklarımdan değil, yapacaklarımdan bahsediniz.
   Atatürk' ün idealizmi vatan ve millet sevgisinden doğuyordu. Öğrenciliğinden beri, tüm davranışlarında bu özelliği dikkat çekmiştir. Harp Akademisini bitirdikten sonra: '' Varan mutlaka selamet bulacak, millet mutlaka mesut olacaktır. Çünkü kendi selametini, kendi mutluluğunu, memlektin ve milletin mutluluk ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur.
   Atatürk, daha Çanakkale Savaşlarından önce şöyle diyordu: '' Benim ihtiraslarım var; hem de pek büyükleri...Fakat bu ihtiraslar, yüksek mevkiler işgal etmek veya büyük meblağlar elde etmek gibi adi emellerin gerçekleşmesiyle ilgili değil. Ben, bu ihtirasların gerçekleşmesini, vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da liyakatle ifa edilmiş bir görevin canlı iç rahatlığını verecek büyük bir fikrin başarısında arıyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Motun_TR
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2009, 19:04:08 »

                İleri Görüşlülüğü
   Atatürk geleciği çok iyi görebilen bir önderdi. '' Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yetmez. Muhakkak ufkun ötesine de görmesi ve bilmesi gereklidir. '' diyordu. Bunun için her konuyu en geniş şekilde düşünmeyi, incelemeyi ve hesaplamayı kendine ilke edinmiştir. Atatürk, ileri görüşlülüğünün bir sonucu olarak yakın ve uzak çevresi ile ilgisini daima canlı tutardı. Bir gün demişti ki, '' Ben askerim. Cihan savaşında bir ordunun başındaydım. Türkiye' de diğer ordular ve onların kumandanları vardır. Ben yalnız kendi ordumla değil, öteki ordularla da meşgul oluyordum. Bir gün, Erzurum Cephesi' ndeki hareketlere ait bir mesele üzerinde durduğum sırada, yaverim dedi ki:
   -Niçin size ait olmayan meselerle uğraşıyorsunuz?
   Cevap verdim:
   -Ben bütün orduların durumunu bilmezsem, kendi ordumu nasıl sevk idare edeciğimi bilemem.

   Atatürk' ün ileri görüşlülüğüne en çarpıcı örnek, 1932' de Amerikalı General Mac Arthur (Mak Artur)' la yaptığı görüşmede, 1939' da çıkacak ve 1945 yılına kadar devam edecek olan 2. Dünya Savaşı' nın hangi nedenlerden çıkacağını, savaşın gelişimini ve sonuçlarının nasıl olacağını söylemisidir.


          Önder Oluşu
   Atatürk' ün özelliklerinden biri de büyük bir önder olmasıdır. Önderlik, Atatürk' ün hayatının her döneminde daima ön plana çıkan bir özelliğidir. 19 Mayıs 1919' da Samsun' a çıkan Atatürk, Türk milletinin bu en zor günlerinde, bir önder olarak izlenmesi gereken yolu şöyle göstermiştir: '' Türk' ün onuru,, kendine güveni ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus, tutsak yaşamaktansa yok olması daha iyidir. Öyleyse, ya bağımsızlık, ya ölüm! '' Türk milleti, Atatürk' ün önderliğinde, kısa zamanda düşmana karşı örgütlenerek verdiği mücadele sonunda bağımsızlığına kavuştu.
    Atatürk, Milli Mücadele' de milli birliği ve dayanışmayı sağlayan büyük bir liderdir. Savaş alanlarının efsanevi bir komutanıdır. Bunun en açık örneği; Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında kazandığı zaferdir. Atatürk, Mondros Ateşkes Antlaşması' nın imzalanmasından sonra, birçok kimsenin her şeyin bittiğini sandığı anda, Milli Mücadele' nin önderi olmuştur. O, Milli Mücadele' nin her aşamasında bulunarak Kurtuluş Savaşı' nı zaferle sonuçlandırılmıştır.
   Atatürk, söylediği sözlerle ve koyduğu ilkelerle, günümüzde de Türk milletine önderlik etmektedir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2009, 20:07:08 »

                                                            ESEN OLSUN ULU BAŞBUĞUMUZA
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
ALKABÖRÜ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 48« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2009, 21:39:52 »

hey koca bozkurt " ya istiklal ya ölüm!!" deyişini yıllar ötesinden duyuyoruz!geregi neyse yapacağız!cok yakında sana layık olacagız!

Göktanrı tahtını yüksek eylesin!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Üze tengi basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin terürgün kim atardı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.