ATATÜRKÇÜLÜK ULUSAL MODERNLEŞME İDEOLOJİSİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Eylül 2020, 00:16:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ATATÜRKÇÜLÜK ULUSAL MODERNLEŞME İDEOLOJİSİ  (Okunma Sayısı 1763 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
K A L K A N
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.926


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« : 28 Şubat 2010, 12:23:53 »

ATATÜRKÇÜLÜK ULUSAL MODERNLEŞME İDEOLOJİSİ

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Kılıçkaplan, toplumun en büyük güven kaynağı ve geleceğinin başlıca dayanağının ülkenin gençliği olduğunu belirterek, gençliğin kültürünü özümserken, çağdaş değerlere de açık olması gerektiğinin altını çizdi. Atatürk’ün, zafer kazanılıp Cumhuriyet kurulduktan sonra...
gençliğe verdiği önemi hep sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Serdar Kılıçkaplan, “Atatürk, gençlerin, gerçeği sevmesini, aramasını ve düşünmesinin önemini vurgulamıştır. Gençlerin ulusun yükselmesi için atılacak adımlarda kesinlikle bocalamamaları gerektiğini, tüm engelleri aşarak hedefe sağlam adımlarla ilerlemelerini söylemiştir. Kesin olarak ulaşılacağına inandığı o hedefin de en çağdaş ve kalkınmış bir ulus olarak toplumu yüceltmek ve ulusal kültürümüzü çağdaş ülkeler düzeyinin de üzerine çıkartmak olduğunu söylemektedir.”dedi.
Atatürk’ün kendisinin de her zaman genç kaldığını ve gençliği bir dinamizm olarak gördüğünü vurgulayan Kılıçkaplan, Atatürk’ün ulusal bağımsızlık savaşında diyaloga açık bir yöntemle oluşturduğu kadrosu içinde gençler ve genç düşünenler ile ülkenin kurtuluş sorununu tartıştığını, onların değişik düşüncelerinden çağdaş bir sentezi kafasında oluşturduğunu söyledi.
Kılıçkaplan, paneldeki konuşmasını şöyle sürdürdü: “Atatürk iki büyük söylevinin sonunu gençliğe seslenerek bitirmiştir. Birincisi büyük zaferin ikinci yıl dönümünde Dumlupınar'da yaptığı tarihsel konuşmadır. Bu özlü konuşmasında kazanılması gereken yeni savaşın uygarlık savaşı olduğunu söyleyerek bu konuda gençliğe olan güvenini gençlerin ülkeyi arzu eden hedeflere ulaştıracaklarına olan inancını belirtmiştir. İkincisi ise büyük söylevdir. 1927 yılında okuduğu bu söylevini de gençliğe seslenerek bitirmiş Türkiye cumhuriyetini korumak ve savunmak görevini gençliğe bırakmıştır.
Bir toplumun en büyük güven kaynağı ve geleceğinin başlıca dayanağı hiç kuşkusuz o ülkenin gençliğidir. Bu gerçeği derinlemesine kavrayan Atatürk, gençliğin yetiştirilmesinin de önemini ve bunun da ilkelerini ortaya koymuştur. Onun bu buyrukları 1961 ve 1982 anayasalarına da yansımıştır. Anayasamız gençliğin korunması başlığı altında Cumhuriyetin ve geleceğimizin emanet edildiği gençlerin pozitif bilim ışığında Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda ve devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak ve savunmak amacı ile yetişmelerini ve gelişmelerini öngörerek, gençlerin kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korunmaları için önlemler alınmasını istemektedir.”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.25 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.