ATATÜRK VE ERGENEKON
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ekim 2020, 22:06:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ATATÜRK VE ERGENEKON  (Okunma Sayısı 3994 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KÜR-AÇİNA
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


Kurt Katun


« : 15 Ekim 2009, 02:28:45 »

BOZKURT KURTARICIDIR

Türk’ün özgürlüğünün ve bağımsızlığının simgesi Bozkurt, Türkler’in İslam’dan önceki bütün destanlarında atadır, rehberdir, kurtarıcıdır“Ergenekon Destanı’nda Bozkurt, demir dağı eritip çıkan Türkler’e yol göstermiştir. Ergenekon’dan çıktıktan sonra, Türkler’in ilk hükümdarı Börte-Çine (Boz-Kurt) adını alır”“Kimi zaman ana, kimi zaman baba rolündeki Bozkurt, çok çok kere Türk neslinin yok olacağı zaman ufukta görünmekte ve Türkler’in devamlılığını sağlamaktadır”

ATİLLA’NIN YÜZÜ KURDA BENZERDİ


En eski Türk efsaneleri kurt ile başlar. Kurt, Türk mitolojisinin başlangıcı ve aynı zamanda en önemli motifidir. Bozkurtlar, öteki kurtlara benzemezler. Onlar sürü halinde dolaşırlar. Başlarında yaşlı ve deneyimli bir önder kurt bulunur ki bu kurda Eke Kurt adı verilir. Kurtlar, başka hayvanlar gibi sürünün en güçlü hayvanını değil, en deneyimli olan üyesini önder olarak seçerler. Tüyleri kırlaşmış ve gök olmuş bu önder kurtlar sürüyü çekip çevirir, yönetir, yiyecek bulmak için en uygun koşulları ararlar. En eski Türk efsanelerinden beri görülen gök kurtlar da yeleleri kırlaşmış, sürülerini usta bir komutan gibi yöneten, düşmanları şaşırtıp pusuya düşüren böyle kurtlardır. “Gök’’, hem sonsuzluğa uzanan göğü, hem de göğün kendi rengini anlatan bir deyimdir. Oğuz Kağan bile, yüzü gömgök olarak doğmuştur. Eski Türkler, Tanrı elçilerine de Gök Sakallı derlerdi. Gök Börü, Gök Kurt, Boz Kurt deyimleri de böyle bir ululuğu ifade ederdi.
Cermenler, Büyük Hun İmparatoru Attila’nın yüzünün kurda benzediğini söylerlerdi.

Yine Türkler’in zor zamanlarında, millet hayatında büyük etkisi olacak geniş ve kapsamlı hareketlere, meselâ toplu bir göçe girişecekleri zamanlarda bozkurt onlara yol göstermekte, eşi bulunmaz şekilde rehberlik etmektedir.

Nitekim Ergenekon Destanı’nda ve Kut Dağı Efsanesi’nde bozkurt millî bir kılavuz rolünü üstlenmektedir.

ATATÜRK VE ERGENEKON

Türk milliyetçiliği ülküsünü Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine özenle yerleştiren Büyük Atatürk, hayranlık duyduğu milletinin tarihini çok iyi incelemişti.
Dolayısıyla Türkler’in, İslam’ı kabul etmeden önce, Ergenekon başta olmak üzere bütün destanlarında simge olan bozkurta O da büyük önem ve değer veriyordu. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında hemen bütün kuruluşlarda bozkurt resmini veya figürünü görmek mümkündü.

Para ve pullara Bozkurt resmi konulmuştu.

Batılılar, Anadolu bozkırının son bozkurdu olan Atatürk’e, bu nedenle, “Bozkurt” adını vermişlerdi.
Atatürk’ün emri ile Milli Eğitim Bakanlığı 1925 yılında, Türkiye Cumhuriyeti devlet armasının yapılması için bir yarışma açmıştı. Bu yarışmanın sonunda Namık İsmail’in bozkurtlu arması birinci seçilmişti. Fakat yarışmaya katılan armalar yeterince görkemli olmadığından kullanılmamışlardı.

Ağustos 1926 gecesi Türkiye’nin ‘’Bozkurt’’ adlı yolcu gemisi, Fransız ‘’Lotus’’ gemisi ile Ege Denizi’nde çarpışmıştı.

Bozkurt gemisi batmış ve 8 Türk denizcisi boğularak ölmüştü. Ertesi gün, İstanbul’a gelen Lotus gemisinin kaptanı tutuklandı ve Türk mahkemelerince 80 gün hapis cezasına çarptırıldı. Lotus gemisinin kaptanının karşı çıkışları sonucu dava, Lahey Sürekli Adalet Divanı’na gitti.

İBRAHİM ÇALLI’NIN ERGENEKON TABLOSU


Lahey Sürekli Adalet Divanı, 7 Eylül 1927’de, Türkiye’nin hukuka aykırı davranmadığına karar verdi. Bu kararla birlikte ‘’Geminin adı ve Türk milletinin milli simgesi, Türk özgürlük ve bağımsızlığının timsali olmasından ötürü’’, Türk heyetine, Atatürk’e verilmek üzere tunçtan bir Bozkurt heykeli armağan edildi. Bu davadan dolayı, dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat’a, Atatürk tarafından Bozkurt soyadı verildi.
Atatürk’ün 1928 yılında Türk Ocağı Genel Merkezi olarak yaptırdığı ve bugün Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılan bina, Cumhuriyet döneminin en güzel mimari örneklerinden biridir.
Binanın üst katına çıkan merdivenlerin başına Atatürk’ün isteği üzerine ünlü ressamlarımızdan İbrahim Çallı’nın Türkler’in Ergenekon’dan çıkışını canlandıran “Ergenekon 1”, adlı tablosu asılmıştır.

TANRI DAĞININ ÖNÜNDEKİ BOZKURT

Yine Atatürk’ün arzusu ile İbrahim Çallı’nın “Ergenekon 1”in devamı olarak yaptığı ve Türk milletinin en karanlık günlerinde ortaya çıkıp aydınlığı gösteren bozkurdun tasvir edildiği “Ergenekon 2” tablosu, günümüzde Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenmektedir.

Türkiyat Enstitüsü kurulurken, Prof. Fuat Köprülü, enstitünün ambleminin nasıl olması gerektiğini sormuş, O’ndan şu cevabı almıştı:

“Karlı Tanrı Dağı’nın önünde, elinde meşale tutan bir bozkurt olsun. Bu meşale, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilminin ifadesi olsun. Ergenekon’dan çıkmamızda kılavuz olan bozkurt, Türklüğün Anadolu topraklarındaki yeni devletinin kuruluşunu ifade etsin.”

 KURT

alıntıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karlı dağların ardında biri yaşarmış...
ATTİLABİLGEHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2009, 13:11:06 »

 GökTürk  ERGENEKON GÜNLERİ Mİ YAKLAŞIYOR YOKSA ?.. ANITKABİR'DE O KOKUYU ALMAYA ÇALIŞACAĞIM!.. Gülümseme Göz Kırp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
umut1
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 85« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2009, 20:18:45 »

Ergenekon Türklerin en büyük destanlarındandır.Büyük önderimiz ATATÜRK de hayatı boyunca Türk tarihini incelemiş ve Türklerin tarihini çok iyi kavramış ve yeniden Türk gençliğinin şuurlarına Türk tarihin aktarmak icin bir çok kurum ve kuruluş kurmuştur.Çünkü ATATÜRK ün tek amacı bilinçli bir gençlik ve özünü bilen bir Türk milleti kurmak istemiştir.Ve biz de onun izinden gitmeye ant içtik.
NE MUTLU TÜRK DOĞANA!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İNADINA TÜRKÜZ
İNADINA TURANCI!!!
tunga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 129« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2009, 22:53:51 »

bozkurt mu kalmış her taraf çakal olmuş.bu çakallar da zaten birbiriyle didişirler,birbirinin kuyusunu kazarlar,birbirlerine çelme takmaya uğraşırlar.onun bunun dalkavukluğunu yaparlar.iç-dış düşman el birliğiyle planlarını uyguluyor, bu durumda beni kahrediyor.tabii meydan boş istedikleri gibi at koşturuyorlar.şimdi ortalarda gövde gösterisinde bulunanlar eskiden  Efe soydaşlarımın at nallarını işittiklerinde korkudan kaçacak delik arıyorlardı.şimdi o ödlekler öç alıyor.savaşmadılar çünkü sadece çoğaldılar.

Tanrı Türkü korusun ve sonunu hayretsin.Allah Türklüğünü ve milli çıkarlarını herşeyden üstün tutan ve bu uğurda mücadele eden bozkurtları Türk yurdunda hakim kılsın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.24 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.