ATATÜRK- İNÖNÜ ÇATIŞMASI VE AYRILIĞI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Ağustos 2020, 15:54:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ATATÜRK- İNÖNÜ ÇATIŞMASI VE AYRILIĞI  (Okunma Sayısı 4813 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KANIKEY
Ziyaretçi
« : 20 Aralık 2009, 14:28:01 »Atatürk, başından beri devletçi ekonomik politikanın başarısından kuşku duymuştur. Nitekim İnönü de,  Atatürk'ün her zaman  özel girişimi esas tuttuğunu ve liberal ekonomiden  yana olduğunu açıkça belirtmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ekonomik alanda ciddi bir ilerleme sağlanamamış olması Atatürk'ü düşündürüyordu, çünkü Türkiye'nin  az zamanda hızlı sanayileşmesi  gerektiğini çok iyi bilmekteydi. Elindeki olanakları  değerlendiremeyen, zaten olanakları da az olan, bürokratik, kırtasiyeci, yavaş işleyen, kararsız bir devlet/hükümet  mekanizması içinden sanayileşmeyi sağlayıcı hızlı ve atılımcı bir dinamizim beklenemeyeceğini  bizzat kendi deneyimi ile  de seziyordu. Diğer yandan, Atatürk'ün gözünün önünde  birde kısıtlı olanakları ile  yola çıkmış  kısa zamanda verimli ve başarılı yatırımları ile atılım yapmış bir İş Bankası örneği ve onun başarılı Umum müdürü  Celal Bayar vardı. İnönü ise Atatürk'ün aksine, sanayileşmenin büyük ölçüde devletin öncülüğünde  yapılacağı görüşündeydi. İnönü'ye ve yanındaki  kadroya göre, özel girişim hiç bir ciddi adım atamayacak denli güçsüzdü. Dolayısıyla bu alanda görev, tamamen devlete düşüyordu. Ayrıca İnönü'nün kadrosu  İş Bankası kadrosu ile  her alanda çatışmaktaydı.

  Atatürk ve İnönü  ayrılığında,  devletçilik politikasının  özel bir önemi olduğunu belirtmek mübala olmaz.

 İsmet İnönü, 20 Eylül 1937 tarihinde Başvekillik görevinden ayrıldı. Ayrılık istirahat  olarak gösterilsede daha sonra kalıcı olduğu  resmen açıklanmıştır.Celal Bayar'ın Başvekil  olması, ayrılığın ekonomik politikadaki tercih sorunu olduğunu bir kez daha gösteriyordu.

Tanrı Türk'ünü Korusun!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2009, 15:32:13 »

              Atam biraz daha yaşasaydı eşi benzeri görülmemiş bir iktisat sistemini de kurardı. Buna inanıyorum. İnönü her biçimde ona zıt tavırlar içindeydi. Bunu iyi bilen Başbuğ onu sanırım hiçbir yere getirmek istemezdi. Hala anlamıyorum bu adam nasıl oldu da devletin başında yıllarca hüküm sürdü anlaşılır gibi değil.  Ha?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
KANIKEY
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2009, 16:06:03 »

Atatürk'ün ölümü ileCumhurbaşkanı  değil, aynı zamanda CHP Degişmez Genel Başkanlığıda boşalmıştı. İnönü'nün  Cumhurbaşkanlığı'na  seçilmesi ile ilk boşluk dolduruldu, ancak; CHP Genle Başkanını seçmek için  partinin olanüstü kurultayını toplamak zorunluydu.. 26 Aralık'ta  toplanan CHP Olağanüstü Kurultayı sadece  İnönü'yü  CHP Değişmez  Genel  Başkanı seçmekle kalmadı, aynı zamanda Ebedi Şef sıfatı verilen Başbuğumuzun  yerine yaşayan önder olarak Milli Şef sıfatının verilmesine de vesile oldu.. İşte cevap KARAKURUM milletimizin insiyatifinin yanlış kullanılmasını fırsat bildi..Başbuğumuzun yerine geçebilecek adaylar vardı bunlar;Mareşal Fezvzi Çakmak,Celal Bayar,Fethi Okyar,Teyfik Rüştü Aras ve Şükrü Kaya...Ancak Fevzi Çakmak bu öneriye yanaşmadı ordunun başında kalmayı istediğini açıklayınca İnönüye gün doğdu....Ve İnönü Bayar'ın aldığı siyasi tutum sayesinde ayakta kalabilmeyi başarmıştır.Bayar Döneminde İnönü'ye  destek olabilecek siyasi temellerin degiştirilmemiş olması İnönü'nün  Cumhurbaşkanı olabilmesine imkan hazırlamıştır...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2009, 16:11:47 »

               Güzel anlatmışsın Kanıkey Andam durum bu ancak insan onaylamak istemiyor içinde üzüntü duyuyor işte ne bileyim ?..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
KANIKEY
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2009, 16:16:03 »

Kandaşım milletimiz büyük bir harpten çıkmış ve tüm iyi niyeti ile başındaki vekillerine çok fazla inanıyor, güveniyorlardı ve yöneticilerimiz de  terütaze bir ülkeyi yönetecekleri için temkinli davranmaya çalışıyor, işin ehline bakıyorlardı. Ayrıca  İnönü'yü destekleyen bir çoğunluk vardı; akıllarından geçeni Tanrı bilir.....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.23 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.