ATATÜRK'ün aklındaki bayrak
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Ekim 2020, 14:35:06


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: ATATÜRK'ün aklındaki bayrak  (Okunma Sayısı 10546 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TEKE
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 143« : 18 Nisan 2010, 23:17:02 »

Atatürk, ayyıldızlı bayrağı, Osmanlı'yı ve Arap dünyasını çağrıştırdığı gerekçesiyle değiştirmeyi düşünmüş ve bunu dönemin başbakanı Celal Bayar'a söylemişti. Yerine düşündüğü, Göktürkler'in bayrağıydı: Mavi fon üzerinde profilden görünen yeşil bir kurt başı...

Atatürk'ün sağlığında yazılan tek biyografisi H.C.Amstrong'a aitti ve "Bozkurt" başlığını taşıyordu. Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı Destanı'nda Mustafa Kemal'den söz ederken "Sarışın bir kurda benziyordu" diye yazmıştı.
"Kurt", Türklük ile olduğu kadar onunla da özdeşleştirilmiş bir simgeydi adeta...

"Ayyıldız, Osmanlı'nın bayrağı"

Geçen hafta 10 Kasım belgeseli için Bayar ailesiyle görüşürken, Celal Bey'in damadı Ahmet İhsan Gürsoy çok ilginç bir bilgi verdi.
O da bunu bizzat Celal Bayar'dan dinlemişti.
Bilgi şuydu: Atatürk, kendini tarih araştırmalarına verdiği 30'lu yıllarda Türkler'in alfabesinden, giysisinden, müziğinden sonra bayrağını da değiştirmek istemiş, bunu da son başbakanı Celal Bayar'a söylemişti.
Nedeni basit: Cumhurbaşkanlığı forsunu süsleyen 16 Türk imparatorluğunun bayraklarını incelerseniz, şu andaki kırmızı fon üzerine beyaz işlenen ayyıldızlı bayrağın Osmanlı İmparatorluğu'na ait olduğunu görürsünüz.
Atatürk, bu bayrağın hem genç Cumhuriyet'in geçmişten kopuş çabasını engellediği kanısındaydı, hem de üzerindeki ayyıldızın ilk bakışta Arap dünyasını akla getirdiğine inanıyordu. Oysa o, yeni Türk devletine bir ulusal kimlik kazandırma çabasındaydı.
Bu bayrakla o kimliği kanıtlamak mümkün değildi.

Paralardaki bozkurt

Daha 1927'de Türkiye Cumhuriyeti'nin piyasaya çıkardığı 5 ve 10 liralık ilk banknotların üzerine, karlı dağlarda koşturan bir bozkurt resmi konmuştu.
Atatürk 1930'da tarihçilere "Türk tarihinin ana hatları"nı yazdırmaya başladığında da istediği şey, İslam'ın Türk tarihinin sadece bir bölümünü oluşturduğunu, oysa ondan önce de Türkler'e ait pek şanlı bir mazi bulunduğunu kanıtlamaktı.
Bu amaçla okullar için hazırlanan ders kitapları, bir bozkurt önderliğinde Orta Asya'dan çıkan Türkler'in dünyaya nasıl yayıldıklarını gösteren haritalarla doldurulmuştu.
Atatürk, bu yolla halkına bir ulusal gurur ve tarihi özgüven aşılamak niyetindeydi.
Bu eğilim, bütün dillerin Türkçe'den türediğini öne süren "Güneş Dil teorisi"ne kadar varacaktı.

Göktürkler

Peki ayyıldızlı bayrak yerine nasıl bir bayrak düşünüyordu?
Ahmet İhsan Gürsoy, bu konuda da son derece ilginç bir ayrıntı veriyor:
"Atatürk, ecdadımız olarak Göktürkler'i benimsemiş. Türklüğü öne çıkarmak için onların bayrağını benimsemeyi düşünmüş ve bunu Bayar'a söylemiş."
Yukarıda sözünü ettiğim internet sitesindeki 16 Türk imparatorluğu içinde Göktürk İmparatorluğu'nun bayrağı hemen dikkati çekiyor:
Mavi fon üzerinde yeşil bir kurt profili...
Meydan Larousse, Çin kaynaklarına atfen, bayrağın aslındaki kurt başının altın rengi olduğunu yazıyor.
Aslında Anadolu'da Göktürkler'e gösterilen bu ilgi yeni değil...
19. yüzyılın sonunda Orhun Yazıtları'nın şifresini çözen Danimarkalı bilgin Wilhelm Thomsen'e Danimarka'daki Türk sefirinin önerisiyle, 29 Aralık 1915'te "Türk kavminin kökenlerini aydınlattığı için" saray tarafından imparatorluk nişanı verilmişti.
İşte şimdi İmparatorluğun ardından kurulan Cumhuriyet de, kendi ulusal kimliğinin kökenlerini o kavmin kalıntıları arasında arıyordu.

"Bayrakları bayrak yapan..."

Peki sonra bu öneri ne oldu?
Celal Bayar'ın damadı Ahmet İhsan Gürsoy, sonrasına ilişkin bir bilgi hatırlamıyor.
Muhtemelen, Atatürk'ün zihninde parlayıp sönen ve kimi gerçekleşip kimi gerçekleşmeyen yüzlerce projeden biri olarak rafa kaldırıldı.
Ve Cumhuriyet, bu durumdan habersiz nesillerin okuduğu "kırmızı-beyazlı/ayyıldızlı bayrağım" şiirleriyle kutlanmaya devam etti.

Can Dündar


Yazıyı bu şerefsiz yazdığı için mecburen adını yazdım kandaşlar ama yazdıkları doğrudur, başka kaynaklardan da okumuştum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2010, 23:23:22 »

Eskiden Türklerin nasıl yayıldığına dair haritalar varmış, şimdilerde Arap devletlerinin haritaları var.. Ay-yıldız her ne kadar Arapları da simgelese de aslında bir Türk simgesidir. Eski bir Göktürk (Hun da olabilir tam olarak hatırlayamadım ama Türk devletiydi.) parası bulunmuş ve bunun üzerinde ay-yıldız olduğu görülmüş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2010, 23:23:37 »

Bu Can Dündar denen şerefsizin allah bir dediğine inanmam ,üstteki yazıyıda okumadım ne yazıyor ama altta o şerefsizin adını görmem yetti bana.Vardır bundada bir ibnelik buna inanıyorun ben ve Bayrağımızında ilelebet yaşaması için elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım.

DÜNYADAKİ EN GÜZEL VE ANLAMLI BAYRAK BİZİM AY VE YILDIZLI ŞEHİT KANLARIYLA BEZENMİŞ AL BAYRAĞIMIZDIR.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TEKE
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 143« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2010, 23:29:48 »

TÜRK adını ilk kez kullanan, ATSIZ'ın en çok bahsettiği TÜRK devleti olan, ATATÜRK'ün ecdadımız kabul ettiği, TÜRK milliyetçiliğinin taşlara kazındığı ve TÜRK töresiyle yönetilen GÖKTÜRK KAĞANLIĞI'nın bayrağı BOZKURT BAŞI da benim için ayyıldız kadar değerlidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2010, 23:43:18 »

Tabiki değerlidir deli ama bizim bayrağımız anıyla şanıyla şehit kanlarıyla bezenmiş ay yıldızlı al bayraktır.bunu sakın unutma.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2010, 00:19:01 »

Tabiki hilali Türkler islamiyete sokmuştur,bizim müslümanlığımızla araplarınki arasında en ufak bir benzerlik yoktur,Bizler Yani Türkler Türk müslümanıdırlar,bizim inancımız apayrıdır.Atamız ,Başbuğumuz Atatürkte bu Ay ve Yıldızlı Bayrağımız uğruna canını hiçe saymış bir Türktür.Bayrağımıza asla söz söyletmeyiz,zaten bunu konu yapanlarında yani bu Can Dündar gibi piç oğlu piçlerinde ne olduğunu biz Türkçüler biliriz.Onlar nasıl böleriz diye düşünürlerken onların ruhlarının derinliklerinde biz geziyor oluyoruz her zaman Türkçüler olarak,bize yutturamazlar Türklükle ilgili konularda ayırımcılık yapılmasını.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
tunga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 129« Yanıtla #6 : 20 Nisan 2010, 18:00:53 »

Bu yazının neresi doğru.Tamamen ortalığı karıştırmak için yazılmış bir yazı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TEKE
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 143« Yanıtla #7 : 20 Nisan 2010, 18:53:59 »

Bu yazı ortalığı nasıl karıştırsın ki? Atamız tam bir Türkçü olduğu için bayrağı bile tamamen Türk'çe yapmak istemiş fakat Ayyıldız da şehitlerimizin kanlarıyla bezendiği için veya milletimizin Selçuklu ve Osmanlı'dan beri alıştığı bir bayrak olduğu için vazgeçmiş olabilir. Belki de hiç vazgeçmemiş ertelemişti ama ömrü yetmedi kim bilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TEKE
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 143« Yanıtla #8 : 20 Nisan 2010, 18:55:45 »

Tabiki değerlidir deli ama bizim bayrağımız anıyla şanıyla şehit kanlarıyla bezenmiş ay yıldızlı al bayraktır.bunu sakın unutma.
"benim için ayyıldız kadar değerlidir."
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 20 Nisan 2010, 19:20:18 »

Deliteke senin için neyin değerli olup olmaması seni ilgilendirir,bizim Bayrağımız Bellidir,onun şanı ve Şerefi için milyonlar can vermiş,milyonlar ölmeye hazır halada ölmeye devam etmektedirler.Neredeyse bizi Kurt başlı sancağa düşman ilan edeceksin senin aklına şaşarım ben.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.258 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.