29 Birinciteşrin 1936 Cumhuriyet gazetesi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Eylül 2020, 13:00:52


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 29 Birinciteşrin 1936 Cumhuriyet gazetesi  (Okunma Sayısı 3838 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Akgöz
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 7« : 04 Şubat 2012, 00:52:47 »

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ULAK_ KURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 440« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2012, 01:00:56 »

Resimde arka planda görünen fabrikaların hepsini sattılar..Yediler..Bitirdiler..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2012, 01:07:57 »

Şimdi Başbuğ Atatürk'e hak ettiği sıfatla hitab ettiğimizde, soldan sahte "Atatürkçüler", sağdan da sahte milliyetçiler, bize saldırıyor.
Yazık, gerçekten yazık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Gök Alp
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 119


« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2012, 02:54:51 »

"Başbuğ" Atatürk


Cumhuriyet Gazetesi'nin 15 Aralık 1933 tarihli manşeti: MUSTAFA KEMAL : BOZKURT

Büyük Fransız aylık dergisi Le Mois Büyük Gazi için "O, önünde, en kudretli insanların eğildiği bir insanüstüdür." diyor.

MUSTAFA KEMAL YAHUT "BOZKURT"

..O'na 'Bozkurt' diyorlar çünkü bozkurt, vakti ile Asya steplerine uzanan ırkın sembolüdür.

..O, ırkının tarihe verdiği, meşhur ve dehşetli örnekler gibi, Timurlenk ve Cengiz Han gibi kırıp geçirici bir kudret sahibi olan bu genç Türk de ecdadının varisi olmaya layık bulunduğunu ispat ediyordu.

..Yunan istilasını silip süpürdüğü gibi, Kürt istilasını da bastırdı.
(Cumhuriyet gazetesi, 15 Aralık 1933, s.1 ve 5)Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'a Atatürk'ün ölümü dolayısıyla gönderdiği taziye mesajı (17 Kasım 1938):

Mareşal Fevzi Çakmak
Genelkurmayın Sayın Başkanı

Atatürk'ün ebedi hayata intikalini, O'nun hazarda ve seferde yakın arkadaşı olan size ve O'nun zaferlere sevk ettiği ve gözü gibi sevdiği şanlı ordusuna taziyet ederim. Sevgili Başbuğ Atatürk'ün hatırası karşısında, acımız teselli bulmaz derecede derin ve duygularımız samimi şükran ve tazimle meşbudur (doludur). (Ulus Gazetesi, 18 Kasım 1938, s.1)30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın Atatürk'e telgrafı:

30 Ağustos zaferini, cumhurluğun çelik ordusuna örnek olarak yaratan ulu Başbuğ'a, ordu adına kutlar ve candan saygılar sunarım. (Ulus Gazetesi, 31 Ağustos 1935, s.5)Ulus gazetesi başyazarı Falih Rıfkı Atay'ın 26 Ağustos 1935 tarihli yazısından:

Üstüste birçok kaleler alınmıştır; birçok sancaklar düşürülmüştür. Dava kavgası henüz bitmiş değildir. Henüz Atatürk Başbuğ'dur, halk O'nun ordusudur, henüz hepimiz silah altındayız. (Falih Rıfkı Atay, 26 Ağustos 1935, Ulus Gazetesi, s.1)1936 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde:

Tümkomutan General Kemal Kökçe daha kürsüye gelirken halkın çoikun alkışları ile karşılandı. Sayın General, şu vakur ve veciz söylevi verdi:

"İnönü'de, Kütahya ve Eskişehir'de, Sakarya'da yapılan kanlı ve çetin savaşlarda başta kurtarıcı Başbuğ'u olduğu halde, Türk ordusu yıllarca yoksulluklar içinde çalıştı. İç ve dış düşmanlarla yiğitçe dövüştü, öldü ve öldürüldü.

Sakarya'dan sonra düşman tam bir yıl her taraftan yardımlar alarak direnmek ve dayanabilmek için hazırlandı. Fakat bütün bu hazırlıklar Türk'ün yenilmez Başbuğ'unun dehası, Türk'ün bükülmez pazusu karşısında faydasız kaldı.

Sakarya'dan tam bir yıl sonra, 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Türk Taarruzu dört gün, dört gece sürdü. Birbiri ardınca yarılan ve çökertilen düşman mevzileri yer yer Türk süngüsünün ve Türk pazusunun kuvvetini haykırıyor. Nihayet 30 Ağustos 1922'de düşman ordusunun Dumlupınar'da dört yandan sarılarak yenilmesi ve esir edilmesi, Yüce Başbuğ'unda toplanmış olan, Türk genisini bütün medeniyet dünyasına ilan ediyordu." (Ulus Gazetesi, 31 Ağustos 1936, s.5)Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ölümünün üzerine 11 Kasım 1938 tarihinde Cumhuriyet gazetesinin attığı manşet:

O, fıtratın Başkumandan olmak için yarattığı dahi bir şefti; bütün askerlik hayatında, hiç yenilmez ve daima muzaffer bir Başbuğ olmuştur!Ulus gazetesi başyazarı Falih Rıfkı Atay'ın 11 Kasım 1938 Ulus gazetesindeki birinci sayfadaki yazısı:

En mesut Türkler, Atatürk yaşarken ölmüş olanlardır. Ömrümüzün ve Türk tarihinin en acı yasını tutmak talihsizliği bize düştü. Halk en büyük Türk kahramanını; ordu, en büyük Başbuğunu; tarih, en büyük Türk'ü ve asrımız en büyük insanını kaybetti.Cumhuriyet gazetesi başyazarı Nadir Nadi'nin 11 Kasım 1938 tarihinde birinci sayfadaki yazısı:

... Biz, Türk Gençliği, Ata'sının bıraktığı mirasa, O'nun cumhuriyetine, O'nun inkılaplarına, O'nun kudretli ve kuvvetli rejimine daima sadık; toprağına kanımızı, istiklâline canımızı vermeye, şerefimiz, gençliğimiz, namusumuz ve Türklüğümüz namına yüce abidenin önünde söz verip and içiyoruz!

Ebedi Başbuğ'umuz her biri asırlar değerinde olan o büyük eserlerini; yalnız Türk Gençliği'ne emanet etmemiş miydi? ... Türk Gençliği Kemal Atatürk'ün yarattığı eserlerin şüphesiz en büyüğüdür!Kaynak: Yusuf Koç - Ali Koç, Belgelerle Türk Milliyetçi Hareketi'nin Lideri Başbuğ Atatürk
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.222 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.