10 Yaşındaki Amerikalı Çocuğun Atatürk'e Mektubu Ve Ata'nın Cevabı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Eylül 2020, 19:54:37


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10 Yaşındaki Amerikalı Çocuğun Atatürk'e Mektubu Ve Ata'nın Cevabı  (Okunma Sayısı 2569 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mavi-Kurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 58« : 25 Haziran 2010, 13:24:59 »

1923’te 10 yaşındaki Amerikalı bir çocuk Mustafa Kemal Paşa’ya bir mektup yazdı ve resim istedi. Türk tarihinin en karışık günlerinde çocuğa cevap yazan Gazi bir de tavsiyede bulundu:Türkler hakkında her söylenene araştırmadan inanma!
10 Yaşındaki Amerikalı Çocuğun Atatürk’e Mektubu ve Ata’nın Cevabı Gazi Mustafa Kemal'in Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yazdığı ilk özel mektubu Amerika'da bulduk. Mektup Cumhuriyet'i kurduğu gericiler ve vatan hainleriyle insanüstü bir mücadele verdiği günlerde Atatürk'ün 10 yaşındaki bir Amerikalı çocuğun mektubuna cevap verecek zamanı bulup dış ilişkiler ve propagandaya gösterdiği önemi bir kere daha gösteriyor.

Bugün 85 yaşında olan ve ABD'nin küçük bir şehrinde yaşayan Curtis LaFrance o zamanlar 10 yaşında bir çocuktu. Amerikan bağımsızlık mücadelesinin kahramanı yeni kıtaya ‘özgürlük’ fikrini aşılayan Fransız Lafayette'in soyundan geliyordu. Özgürlük hikayeleriyle büyümüştü. Çok uzak bir ülkede tam 9000 kilometre ötede Anadolu'da verilen Kurtuluş Savaşı kanını kaynattı. ‘Angora’(Ankara) adlı küçük şehirde kurulan yeni devletin Reis'iyle yapılmış bir röportaj gördü bir gazetede. Heyecanlandı etkilendi.
Yaşına başına bakmadan oturup - tesadüfe bakın ki Cumhuriyet'in ilanından tam bir gün önce 28 Ekim 1923 günü - Gazi Paşa'ya bir mektup yazdı. Bir imzalı fotoğraf istedi uzaktaki kahramanından. Pek umudu yoktu ama çocukluk heyecanıyla bekledi yine de. Derken bir gün bir mektup getirdi postacı. İlk kez kendi adına yazılmış bir mektup. 10 yaşındaki ‘Mister’ Curtis LaFrance'a. Hem de kimden! Çocuk içgüdüsüyle uzaktan önemini anlayıp hayran olduğu Gazi Mustafa Kemal'den.

‘O zaman çok sevindim tabii ama hadisenin önemini yıllır sonra idrak ettim. Yaşım ilerledikçe heyecanım arttı okuyup Atatürk’ün kim olduğunu anlayınca hayranlığım arttı. Ne kadar şanslı olduğumu çok sonraları anladım.' Curtis'in ilkokul son sınıf öğrencisiyken babasının daktilosunda oturup yazdığı mektup şöyle :

‘Gazi Mustafa Kemal Paşa Angora-Türkiye
Sayın Efendim
Ben 10 yaşında Amerikalı bir çocuğum. Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin. Birgün Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla
Curtis LaFrance'


Türk tarihinin belki de en zorlu dönemlerinde Amerikalı küçük bir çocuğu ciddiye alan vakit ayıran oturup eliyle bir mektup yazan Gazi Mustafa Kemal bir de bu mektubu İngilizce'ye çevirtip daktilo ettirmiş. Adeta Türkiye Cumhuriyeti'nin hâlâ bugün bile uğrayacağı haksızlıkları önceden bilmiş ve 27 Kasım 1923 tarihli mektubunda Curtis'e şu nasihatte bulunmuş:


‘Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti - Hususi
Ankara 27.11.1339 (1923)
Mister Kurtis LaFrans'a
Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alâka ve temenniyatınıza (iyi düşüncelerinize) teşekkür ederim. Arzunuz vechiyle (arzu ettiğiniz şekilde) bir aded fotoğrafımı leffen (ilişikte) gönderiyorum. Amerika'nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegâne tavsiyem Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazarıyla (gerçekmiş gibi) bakmayıp kanaatlerini mutlaka ilm; ve esaslı tedkikata (araştırmalara) isnad ettirmeye (dayandırmaya) bilhassa atf-ı ehemmiyet eylemeleridir (önem vermeleridir). Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı (başarılı ve mutlu olmanızı) temenni eylerim.
Türkiye Reisicümhuru Gazi Mustafa Kemal'

LaFrance iş hayatına atıldıktan sonra Ankara'da Polatlı Belediyesi'ne itfaiye aracı sattığını yıllar önce ise gemiyle çıktığı bir Akdeniz gezisinde İstanbul'u ziyaret ederek çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söylüyor.
85 yaşındaki LaFrance:
‘1938’de Atatürk'ün ölüm haberi geldiğinde 25 yaşında bir delikanlıydım.
Niye ağladığımı kimse anlamadı.'


LaFayette kimdir?
LaFayette Markisi Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında İngilizlere karşı Amerikalıların yanında savaşan bir Fransız aristokrattır. Fransız Devrimi'nin ilk yıllarında devrimci burjuvazinin saflarında yer alarak Fransa'nın en güçlü kişisi olan Lafayette Amerikan Bağımsızlık savaşı'nın patlak vermesinden 27 ay sonra Temmuz 1777'de Philadelphia'ya gitti. Burada koloni sakinleri tarafından generalliğe atanan Lafayette kısa zamanda başkomutan George Washington ile yıllarca sürecek bir dostluk kurdu. 1780'de Vidginia'daki bir ordunun komutanlığına getirildi. İngilizleri Virginia'dan geri çekilmek zorunda bıraktıktan sonra ‘İki dünyanın kahramanı’ olarak göklere çıkartıldı. 1782 yılında Fransa'ya döndüğünde tuğgeneral rütbesine yükseldi. 1784 yılında Amerika'ya yaptığı gezi sırasında birçok eyalet kendisine yurttaşlık hakkı tanıdı. Lafayette bundan sonra liberal aristokratların önderi dinsel hoşgörünün ve köle ticaretinin kaldırılmasının hararetli bir yandaşı oldu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İmzasız Kahraman Peynir
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2010, 14:15:33 »

Her yaştan,her kesimden her kezi saygıyla dinleyip,cevaplayabilmek bir büyüklüktür.Bundan alınması gereken ders kimseyi küçümsemeden,konuşmasından canın sıkılmadan dinleyip cevap vermektir.Atamızın büyüklüğünü burada bir kez daha görmüş bulunmaktayız arkadaşlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
Adembaba
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 3« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2010, 22:29:13 »

Yeğenim henüz ilköğretim 2. sınıfa geçti.3 yaşından itibaren Atatürk'ü beynine kazımaya çalıştım.Bunu başardığımı biliyorum.Zira geçen hafta aramızda yaşanan diyalog bunu ispatladı.
Yeğenim:
-"Adem Dayı Atatürk olmasaymış biz olmazmışız biliyor musun?" dedi.
-"Neden acaba?" diye denediğimde
-"Çünkü o bizi düşmanlardan kurtardı.Eğer o olmasaydı biz şimdi hep bir Atatürk doğsun diye dua ederdik" demesi gözlerimi yaşla doldurmaya yetmişti zaten.Çok gururluyum çoook.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.234 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.