Python Dersleri #1
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 15:37:21


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Python Dersleri #1  (Okunma Sayısı 1207 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Böriler
Ziyaretçi
« : 26 Eylül 2018, 21:46:01 »

Esenlikler! Otağda ki meraklı kişilere Bilgisayar ve Yazılım hakkında eğitim vereceğim.Başlayalım!

Python 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam'da geliştirilmeye başlanmış nesne yönelimli, yorumlanabilen, modüler ve etkileşimli bir programlama dilidir.
Pek çok insan Python isminin piton yılanından geldiğini düşünse de aslında durum böyle değildir. Python geliştiricisi Guido van Rossum, programlama diline adını The Monty Python isimli bir İngiliz komedi grubunun Monty Python's Flying Circus adlı gösterisinden esinlenerek vermiştir. Her ne kadar olayın aslı böyle olsa da Python programlama dilinin yılan figürü ile temsil edilmesi bir gelenek haline gelmiştir.


Neden Python?
Python dili C – C++ gibi dillerin aksine Interpreter, yani yorumlayıcı bir dildir. Dolayısıyla derlemeye gerek kalmadan çalıştırabilir ve bu sayede çok hızlı bir biçimde uygulama geliştirebilirsiniz.
Eğer herhangi bir programlama dili biliyorsanız, Python'u öğrenme hızınız  neredeyse okuma hızınızla doğru oranda olacaktır.


Python'un temiz söz dizimi sayesinde Python'da program yazmak veya bir başkasının yazdığı programı okumak diğer dillere nispeten çok daha kolaydır.
Ek olarak söz dizimi sadece girintilere bağlı olduğu için uygulama geliştiricileri söz dizimi ile uğraşarak vakit kaybetmezler.
Python çapraz (cross) platform desteği syesinde birçok sistem üzerinde çalıştırılabilir. Pek çok Linux dağıtımının içerisinde Python 2.x sürümü yüklü gelmektedir. Ayrıca ülkemizde TUBİTAK tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Pardus'un da bel kemiğini yine Python oluşturmaktadır. Popüler Linux dağıtımları da  Python'u çeşitli uygulamalarını geliştirmek için kullanmaktadırlar. (Örnek olarak; Ubuntu Software Center)

Python dünya çapında büyük üne sahip Google, Youtube, Yahoo! gibi şirketler tarafından yazılım geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca Google, ileri düzeyde Python bilgisine sahip kişilere iş imkanları sağlamaktadır. Python geliştiricisi Guido van Rossum 2005 – 2012 yılları arasında Google'da çalışmıştır.
Python kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama çalışmaları rahatlıkla yürütülebilir.
Python ile programlama yaparken kullanabileceğiniz pek çok IDE (Integrated Development Enviroment – Tümleşik Geliştirme Ortamı) mevcuttur. Bunlardan bazıları:
Eclipse, Pydev, Eric, Komodo IDE, PyCharm
Python insan beynindeki düşünme olayı temel alınarak tasarlanmıştır. Yani bir şeyin nasıl olması gerektiğini düşünüyorsanız, Python o şekilde gerçeklenimini sağlar.
Python, içerisinde barındırdığı Garbage Collector (çöp toplayıcı) sayesinde uygulamanızın bellek kullanımını optimize eder. Bu durum uygulamanızın kararlılığını ve performansını arttıracaktır.
Python, tamamı ile nesne yönelimli bir programlama dilidir. Popüler OOP dilleri ile yarışacak seviyede bir altyapıya sahiptir.
Python, Java ve .NET platformları ile entegre biçimde çalışma yeteneğine sahiptir.
Hepsinden önemlisi Python "özgür" bir dildir.

Siz de vakit kaybetmeden  yerinizi ayırtın. Bu yolculukta herkese yetecek kadar koltuk var!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.21 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.0059999999999998s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.