Türkçülük, Osmanlıcılık, İslamcılık. KISA SUNUM
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 16:48:30


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkçülük, Osmanlıcılık, İslamcılık. KISA SUNUM  (Okunma Sayısı 3395 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« : 11 Mart 2017, 13:22:05 »

Türkçülük
  Türk uruğunun her zaman lider konumda konuşlanmasını dilemek ülküsüdür. Türkçülüğün 19. YY ‘ da gündeme  geldiği düşünülse de faal olarak 3 Mayıs 1944 günü Hüseyin Nihal ATSIZ ‘ ın Türkçülük davasından yargılanmasının ardından, yüce Türk milletinin bir ülkü uğruna birleşmesinin sonucunda faal olarak ortaya çıkmıştır.
  Türkçülük Yusuf AKÇURA ve Ziya GÖKALP ile fikirsel bazda yüce Türk milletine sunulmuşsa da eylemsel olarak edebiyatçı , mümtaz Türk tarihçisi , büyük romancı Hüseyin Nihal ATSIZ adlı Türkçülüğün önderi tarafından eyleme dökülmüştür.
 Türkçülük geneli kapsasa da bireysel olarak güdülen bir ülkülemdir. Türkçülük aslen bir ülküdür , bu ülküyü güden kişi aslı olan Türk anne ve babadan doğmalıdır.
Osmanlıcılık
  Osmanlı İmparatorluğu ‘ nun şaheser hanlarından sonra hasbelkader o tahta oturan geri zekalı padişahlar tarafından gerileme devrinin başlamasının ardından  milyonlarca kilometrekarelik topraklarda yaşayan 72,5 milleti bir arada tutmanın formülü , Osmanlıcılık adlı gayrimeşru bir terimde bulunmuştur.
 Lale Devri ‘ nin ardından kendi aralarında milliyetçi düşüncelerle kıpırdanmaya başlayan Osmanlı İmparatorluğu içerisindeki milletleri bir arada tutmanın yolu olarak Osmanlıcılık gündeme getirilmiştir , ta ki Osmanlı İmparatorluğu ‘ nun Avrupa milletleri tarafından hasta adam olarak nitelendirilmesine kadar.
 İşte o gün Osmanlıcılık bitmiş Osmanlı İmparatorluğu içerisinde yer alan milletler kendilerine dönerek bağımsızlıkları için savaş vermeye başlamışlardır , Osmanlıcılığın sonu.
İslamcılık
 İslamcılık tamamıyla siyasal bir hareketdir. Yeryüzünün coğrafi olarak görünümünde İslam ile haşır neşir olan topraklar yüzde kırka yakındır , bu demektir ki Dünya üzerinde yaşayan insanların yarıdan fazlası Müslümandır. Bu Müslümanları kullanmak ve bir arada tutmak , aynı düşünceye tabii yapmak amaçlı hareketler İslamcılıkla bağdaştırılabilir çünkü ; İslama inanan toplumlar çoğu yerde batıldır , gereksinimleri olan gerçekleri her zaman bir şıh , bir lider veya bir peygamber olduğunu düşünürler. Bunu bilen , İslam dan yararlanmak isteyen kesimler , çıkarcılar , her zaman Müslümanların bu duygusunu sömürmeye çalışmışlardır. Hz. Muhammed ‘ in ölümünün ardından günümüze kadar bu böyle devam etmiştir. İslamcılık kar edebiyatıdır , İslamı satma taraftarlığıdır , İslamcılık ile turfandacılık arasında hiçbir fark yoktur.

''Veysel Top''
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.737


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 11 Mart 2017, 15:23:27 »

Kısa ve öz ançak bu kadar güzel anlatılınırdı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
TÜRKÇÜGÖKHAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 351


%100 Türk!


« Yanıtla #2 : 11 Mart 2017, 20:19:08 »

Türkçülük, o dönemde tek kurtuluş formülüydü. Tıpkı bugün de olduğu gibi. Çünkü, diğer fikir akımlarının kökü dışarıdan gelmiştir. Aralarında milli olan tek fikir Türkçülüktür. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu fikride Türkçülüğe dayanıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve milletim Tanrı'nın kırbacıyız. Tanrı yoldan çıkan milletleri cezalandırmak için bizi gönderir.
BAYCU NOYAN
turkcuturanci.com
Atsızcı
********
ileti Sayısı: 762« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2017, 17:08:02 »

Yeniden dikkatinize!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2017, 19:37:47 »

Osmanlıcılık doğru bir fikir akımı mıydı?

Osmanlıcılık, Osmanlı İmparatorluğu içinde bulunan milletlerden toplu bir millet teşkil etme fikridir. Türkler de dahil olmak üzere bütün milletlerin Osmanlı Milleti adıyla anılması öngürülmüştür. Bu mümkün müdür? Hayır. Osmanlı İmparatorluğunda bulunan hiçbir millet bunu topyekûn kabul edemezdi. Fransız İhtilalinden sonra çok uluslu devletlerdeki azınlıklar, bağımsızlığını kazanmayı amaçladı. Kim özgür olmak yerine, başka bir devletin tebaası olmayı kabul eder? Eden olsa bile bu sayı bu fikre doğru denilecek bir yarar sağlamaz. Hepsini geçelim, vaktiyle Türklerin kurmuş olduğu bir devlet nasıl Türkleri diğer milletlerle eritecekti? Ayrıca Osmanlıda müslüman tebaa da buna şiddetle karşıydı. Bir gayr-i Müslimle eşit olmayı kabul etmiyordu. Zaten bir topluluğun kendiliğinden, kendi üstünlüğünü kaybetmesine göz yumacağını düşünmek ahmaklıktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.228 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.