Tanıdığım Atsız - Altan Deliorman
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 09:26:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tanıdığım Atsız - Altan Deliorman  (Okunma Sayısı 10046 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
OdYurtluTurk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9« : 06 Ocak 2010, 18:23:30 »

İlk önce herkese esenlikler. Yaklaşık 3-4 yıldır Türkçü siteleri takip ediyor, zaman zaman onlara üye olup yazılarımla bilgi alış-verişi yapıyorum. Fakat nedense hiçbir site Tanıdığım Atsız kitabını tanıtmıyor veya bahsi geçmiyor? Bende küçüklüğümden beri Hüseyin Nihal Atsız'ı, Nejdet Sançar'ı, Reha Oğuz Türkkan'ı okudum. Fakat siz de bilirsiniz bu kitaplarda genel anlamda Türkçülüğün fikri ideolojisi anlatılır. Fakat hiçbir kitapta Türkçülerin gerçek hayatta yaşadıkları anlatılmaz. Bir Türkçü kardeşiniz olarak size tavsiyem bu kitabı okumanız.
Esen kalın... TTK...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
OdYurtluTurk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2010, 18:26:12 »

Bu arada bu kitapta bir insan olarak Atsız'ı, 70 öncesi Türkeş-Atsız ilişkisini ve Türkçülerin nasıl teşkilatlandığını, ne faaliyeti yaptıklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kısacası 50 yıl öncesi bizleri anlatıyor...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2010, 18:36:09 »

Kandaşım bak bu konuda bu kitabın hünerlerinden bahsediliyor istersen bir gözat.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/atsizca/atsiz8217i-tanimadan/
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
OdYurtluTurk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2010, 18:49:30 »

Evet şimdi gördüm sayın Yürekli-Kam. Konuyu açmadan önce Deliorman, Altan Deliorman diye arama yaptırdım otağda ama pek bir şey bulamadım. Bende bir faydam olur, buradaki herkes, her Türk genci Atsız'ı daha iyi tanıması amacıyla konuyu açtım. Sizinde açmış olduğunuz bu konu beni gerçekten sevindirdi.
Tanrı Türk'ü koruyacaktır, Yeter ki Türk, Türklüğünü bilsin...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2010, 18:57:37 »

Tabi tamamen haklısın kandaşım,Türkçülerin kendileri ile ilgili bütün yapıtlardan haberdar olması zorunludur.Altan Deliorman'ın bu eseride gerçekten okunmaya değer bir kitaptır,böyle bir konuyuda gündemimize taşıdığın için sağol Kandaşım.TTK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Beğ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 30


Herşey Türk Irkı İçin


« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2010, 17:16:14 »

Esenliker öncelikle öneriniz için teşekkür ediyorum her Türkçü'nün okuması gereken bir kitap gerçektende
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gök Alp
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 119


« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2012, 23:16:50 »

TANIDIĞIM ATSIZ

(Altan Deliorman’ın 29 Ocak 2005’te Ankara Türk Ocağı’nda yaptığı konuşmanın metnidir.)


Değerli dinleyicilerimizi saygıyla ve sevgiyle selâmlıyorum. Sevgiyle selâmlıyorum, çünkü Atsız gibi bir şahsıyetin aziz hâtırasını bir kere daha yâd etmek için bu salonu doldurdular. Bunu bir vefa ve kadirbilirlik örneği olarak telâkki ediyorum. Vefakârlık ve kadirbilirlik, milletimize has bu iki haslete son zamanlarda gittikçe daha az rastlanır olmuştur. Bu bakımdan, takdirlerimi ayrıca ifade etmekten mutluluk duyuyorum.

Kıymetli arkadaşlarım, Atsız Bey’in çeşitli yönlerini liyakatla belirttiler. Sınırlı bir zaman dilimi içinde ancak bu kadarı yapılabiliyor. Atsız, çok yönlü bir şahsiyet, Eğitimci, yazar, şair, romancı, tarihçi, Türkolog, fakat bütün bunların ötesinde büyük bir ülkü ve mücadele adamı. Onu bütün yönleriyle anlatmak ve anmak, zaman sınırlaması olan böyle bir toplantıda elbette mümkün değil. Ben de, Atsız hakkında genel bir değerlendirme yapmakla yetineceğim. Atsız Bey, otuz yıl önce, 11 Aralık 1975’te gözlerini hayata kapamıştı. Bu kayıp, onu tanıyanların ve Türkçülüğe gönül verenlerin yüreklerinde hâlâ dinmeyen bir sızıdır. Onu tanımış ve ona sevgiyle bağlanmış olanlar bu dünyadan yavaş yavaş ayrıldıkça, duyulan acılar da azalacak, fakat Atsız’ın aziz hâtırası gittikçe yücelecektir. İlerdeki Türk nesilleri, Atsız’la aynı dönemde yaşamamış olmalarına hayıflanacaklar veya onun kendi çağlarında yaşamış olmasını arzulayacaklardır.

Büyük ülkücüler, inançları uğruna çile çeken, olmadık ızdıraplara katlanan, her türlü belâya mertçe göğüs geren; serveti, şöhreti, mevki ve makamı elinin tersiyle itebilen, kendi hayatlarını hiçe sayan kahramanlardır. Günümüzün kahramanları, sadece savaş meydanlarından çıkmıyor. Everest’e ilk tırmanan dağcı da, buzlar arasında donarak hayatını kaybeden kutup kâşifi de, bütün hayatını Afrika’nın ücra bir köşesindeki insanların sağlık hizmetine vakfeden hemşire de birer kahramandır. İnançları yüzünden zindanlara atılanlar, açlığa mahkûm edilenler, en tabiî hakları ellerinden alınanlar da birer kahramandır. Atsız, bu vasıfların hepsini 70 yıllık hayatına sığdırmıştır.

Toplumlar, zaman zaman ahlâk zafiyetiyle malûl duruma geliyorlar. Kalabalıkların üzerine çöken bu meş’um gölge, insanları sahte kahramanlara itaat etmeye, şişirilmiş şöhretlere alkış tutmaya, eğilip bükülmeye zorluyor. Bu ağır ve görünmez baskıya direnmek, sanıldığından daha güçtür. Atsız’ın dimdik ve dosdoğru yaşanmış hayatında böyle bir lekenin zerresine rastlanmaz.

Türkçülük, Türk milletinin dünyada lâyık olduğu yere gelmesini, bağımsız ve müreffeh bir hayat sürmesini amaçlayan ülkünün adıdır. Atsız’ın bütün hayatı. Türkçülüğün güçlenmesi, gelişmesi ve yayılması için çalışmakla geçmiştir. Bu davranış, şüphesiz ki takdire lâyıktır. Ama, ne hazindir ki, takdir beklemeyen Atsız, daima tekdire mâruz kalmıştır. O, içinden yetiştiği toplumun saadeti için bütün hayatını vermiştir. Buna karşılık, aynı toplum, ona zindanları, yoklukları, yoksunlukları reva görmüştür. Bu sebeple, her ferdinin üzerinde hakkı olan toplumun, Atsız üzerinde hiçbir hakkı yoktur. Atsız, ebedî âleme, mensup bulunduğu toplumdan alacaklı olarak göçmüş nadir şahsiyetlerden biridir.

Atsız, kabiliyeti, çalışkanlığı ve Türklük sevgisi sayesinde büyük bir Türkoloji bilgini olmanın henüz ilk adımlarını atarken, akademik hayattan mahrum bırakılmıştır. Bu hata, milletimiz ve bilim dünyamız için ciddî bir kayba yol açmıştır. Atsız, üniversite dışında da çalışmalarına devam etmiş; Türk tarihi ve Türk kültürü üzerine değerli eserler vermiştir. İlmî faaliyeti, onun görüşleri dikkate alınması gereken bir düşünür ve bilim adamı olmasını sağlamıştır. Kaybeden Atsız değildir.

Sadece üniversite açısından değil, öğretmenlik hayatı bakımından da devlet Atsız’a lâyık olduğu yeri vermekten daima kaçınmıştır. Atsız’ın, üniversiteden ayrıldıktan sonra 1969’da emekli olana kadar 36 yıllık devlet hizmeti vardır. Bu sürenin ancak yedi yılı resmî okullarda Türkçe ve edebiyat öğretmenliği ile geçmiştir. Malatya Ortaokulunda, Edirne Erkek Lisesi’nde, Deniz Gedikli Hazırlama Okulu’nda ve son olarak da Haydarpaşa Lisesi’nde Altı yıl da, Yuca Ülkü ve Boğaziçi liselerinde olmak üzere, özel okullarda öğretmenlik yapmıştır. Süleymaniye Kütüphanesi’ndeki eski eserleri tasnif komisyon uzmanlığı ise on sekiz yıl devam etmiştir. Demek ki geri kalan beş yılda devlet Atsız’a görev vermemiş, onu hapislere gönderdiği gibi açlık ve yokluğa mahkûm etmiştir.

Özel hayatında son derece nazik, cana yakın ve hoşgörülü olan Atsız’ın, millî meselelerde aynı ölçüde sert ve haşin olması çok kimseye yadırgatıcı gelebilir. Ama, bu büyük ülkü ve inanç adamlarının çoğunda ortak ve karakteristik bir vasıftır. Şahsımıza yapılmış bir hakareti bağışlayabilir veya yanlış bir davranışı hoş görebiliriz. Ama, milletimize yönelmiş bir kötü niyeti bağışlama hakkımız yoktur, olmamalıdır. Bu açıdan bakıldığında, Atsız’daki farklı kişilikleri ve bu kişilikler arasındaki tezadı daha iyi anlamak mümkündür.

Türkçülük, gelişmesini şüphesiz çok değerli fikir, yazı ve teşkilâtçı kadrosuna borçludur. Bu kadro içinde, Atsız, bitip tükenmek bilmeyen gayreti, işlek kalemi, hitabet kudreti, azmi, sabrı ve tahammülü ile müstesna bir yer tutar. Yaşadığı olaylar, marûz kaldığı haksız muameleler ve fedakârlığı, onun adını, bu kadro içinde ön plâna çıkarmıştır. Bu sebeple, “Atsız” adı, kırk yılı aşkın bir süreyle Türkçülüğü temsil etmiştir. O kadar ki, ölümünden otuz yıl sonra, bugün bile Atsız adı Türkçülüğü, Türkçülük Atsız adını çağrıştırmaktadır. Böyle bir şeref her kula nasip olmaz.

Atsız’ın Türklüğe olan derin sevgisi ve yaptığı hizmetler, milletimiz tarafından gün geçtikçe daha iyi kavranmaktadır. Kadirbilir Türkçüler ve ülkücüler, onun ölüm yıldönümlerinde Türkiye’nin her tarafında aziz hâtırasını anmak için toplantılar düzenliyorlar. Atsız’ı kendilerine örnek edinen genç nesiller yetişiyor. Atsız hakkında yazılar, kitaplar yayınlanıyor. Bunların hepsi güzel ve yaraşır işlerdir. Gittikçe daha büyük ölçüde yapılması gerekir. Fakat, Atsız’ın ruhunu asıl şad edecek olan, kendisinden sonraki nesillerin, Türkçülük yolunda giderek artan bir gayretle çalışmalarıdır. Nesiller değiştikçe Türkçülük bayrağı el değiştirecek, fakat asla yere düşmeyecektir. Türkçülük bayrağının yükselmesi, Türk milletinin yükselmesi demektir. Ömürlerini bu yolda harcayanlar, Atsız’ın hâtırasına en büyük saygıyı göstermiş olacaklardır.

Atsız’ın kaybından sonra Türkçülüğün üzerine serilmiş atalet örtüsü yavaş yavaş kalkıyor. Art arda gelen hamlelerle Türkçülük yerinden doğruluyor, sert ve emin adımlarla zafere doğru yürüyor. Yaşasaydı eğer, Atsız, bu şahlanıştan gurur duyardı.

Atsız Bey, bu dünyadan bir efsane gibi gelip geçti. Atsız’ı tanımış olup da şimdi hayatlarının sonbaharını sürenler, onu her geçen gün daha fazla özlüyorlar.

Onlardan biri de benim.

Beni sabırla ve ilgiyle dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.


Altan Deliorman

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.orkun.com.tr/asp/orkun.asp?Tip=Makale&Makale_Nu=*YNYP*-WVJDWIFTBSFBB*FB,ALUISUQOY/!EA.JS/EOAA/WATDU!BB*FB,ALUISUQOY/!


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.218 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.