NİHÂL ATSIZ’IN ARDINDAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ekim 2020, 20:56:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: NİHÂL ATSIZ’IN ARDINDAN  (Okunma Sayısı 10624 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt 147
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 49


varlığım TÜRK varlığına armağan olsun.


« : 16 Şubat 2011, 07:30:13 »


Atsız Hoca da gitti… O kadar sevdiği memleketinin bağrında, güneşli bir sonbahar günü, İstanbul semâları Kurban Bayramı tekbirleriyle çınlarken, Mevlâsına kavuştu. Daha geçen Şubat’ta, Necdet Sançar Hoca’yı aynı yere beraberce götürdüğümüzde, kim bilirdi onları sadece 10 ayın ayıracağını!..
 
Kadıköy’de, Osmanağa Camiinde ikindi namâzı kılındı. Sonra Nihâl Bey’in, Türk bayrağına sarılı tâbûtu eller üstünde dalgalanmaya başladı. Trafik durmuş, Kadıköy rıhtımı Nihâl Atsız’ı, son yolculuğunda uğurlamaya gelenlerle tıklım tıklım dolmuştu. Etrafıma bakıyorum, şöyle bir hesapla üç nesil var burada. Biri, Atsız Hoca’nın kendi nesli, eski mücâdele arkadaşları; biri bizim nesil, Reha Oğuz’dan Faruk Timurtaş’a, biraz daha genç ama aynı nesil sayılabilecek Erol Güngör’den Yücel Hacaloğlu’na, Mehmet Çavuşoğlu’na kadar çoğu yazar, üniversite öğretim üyesi, öğretmen, kısacası "münevver" zümresi; sonra üçüncü nesil, gençler, öğrenciler… Hepsi dipdiri, "istikbâl biziz" diye haykıran, kendine ve milletine güvenen bakışlar, kolkola, saf saf ilerliyorlar…
 
Bir devirdi, Kadıköy’den Karacaahmed’e giden… 30 sene önce Ankara’da onbinlerin karşılayıp alkışladığı, kitaplarının ellerden düşmediği, zamanın iktidarını dehşete düşürdükten sonra fikrinin, inancının hesabını hapislerde vermek şerefine eren, inanmanın zevki ile inancını yaşamanın saadetine kavuşan Atsız Hoca… Sonra, kartına ünvân diye, "Her devrin menkûbu" yazdırmıştı… Ve, 30 sene sonra, o günleri bilmeyen, Atsız’ın belki yüzünü görmemiş bu gençler, onu, bayrak gibi başlarının üstünde, son yolculuğuna uğurluyorlardı.
 
Vasiyeti varmış, "gazete ilânı, merâsim falan istemem" diye. Gazete ilânı olmadı, vefakâr(!) basınımız ise, ilerde ismini elbette ki her Türk’ün saygı ile anacağı, belki de gelecekte, adına efsâneler düzülecek olan kalem arkadaşlarından iki satırcık bir haberle bile bahsetmeyi çok gördüler. Ama, duyan duymayana söyledi ve koştular Atsız’ı selâmlamaya. Bu vakur kalabalık, bir taraftan da âdetâ onun son senelerdeki kırgın, küskün ruhunu dile getiriliyordu. Çıt yoktu kimsede. Hattâ trafik tıkandı diye klâkson çalan falan da olmuyordu. Değil konuşmak, nefes almaktan çekiniyordu sanki herkes… Ve böylece, bir akşam üstü, güneş batarken Atsız Hoca’da kabrine indirildi.
 
Kabrinin başında, "Tekâsür Sûresi" okunuyordu. "Çoğunluk olmak iddiânız sizi o kadar meşgul etti ki, mezarları ziyaretle oradakileri de sayacak kadar oldunuz… Hayır, öyle olmayın; yakında bileceksiniz…" Allah buyruğu bu mukaddes sözler, Atsız’ın gerçekten "menkûb" olduğunu sananlara, onun yetiştirdiği gençlerin arkasının kesildiğine, Türk milliyetçiliğinin "çağ dışı" "saf dışı" olduğuna inananlara bir cevap gibi, Karacaahmed’in semâlarına yükseliyordu…
 
Değerli bir hâtıra olarak sakladığım bir mektubu var; tekrar tekrar okudum, "persona non volonte olduk" diyordu. Son şiiri de bu yalnızlık duygusunu, acı acı dile getirmişti:
 
"Merdânelikle şöyle bakıp ayrılıklara
 Son menzilin hüzün dolu kâşanesindeyim…"
 
Yalnız mı idi bilmem, ama yalnızlık duygusu içine işlemişti. Belki de haklı idi, değil sağlığında yalnız bırakan, vefâtından sonra cemaatini azaltmaya çalışanlar bile oldu. Şu anda hepsini Allah affetsin ve Atsız’ın ruhu da, gene onlardan hoşnud olsun derim.
 
Bir sene içinde üç büyük kayıp, arka arkaya geldi. Necdet Sancar, Nurettin Topçu, Nihâl Atsız… Bu zincirin başına 1960’ların büyük kaybı Peyami Safâ’yı da katarsak, Türk fikir hayatında meydana gelen boşluklar, insanı dehşete düşürür. Halbuki, Kaht-ı ricâl var memlekette… Hem "şerefli" hem de "kibirli" kimseye "onurlu" dendiği, böylece "şeref ve haysiyet" ile "kibir ve kendini beğenmişliğin" bir tutulduğu "millet" ta’bîr mefhûmunun  "halklar" ile değiştirilmeye çalışıldığı, müstehcen film rezâletinin caddeleri doldurduğu, kardeşin kardeşi vurduğu, neye niçin düşman olunduğu bilinmeden sokaklarda "kahrolsun" edebiyâtının yapıldığı günümüzün Türkiye’sinde, ne kadar muhtâcız onlara halbuki… Bâri elimizde kalanların kıymetini gözetip, milli, manevi değerlerimizin henüz tahrip edilmemiş olanlarına sahip çıkabilsek.
 
Meselâ, gönül isterdi ki, Atsız Hocanın cenâzesi gençliğimizin yeniden bir araya gelmesine vesile olsun ve orada gözlerimizin arayıpta bulamadığı bir kısım evlâtlarımızı da görelim. Şunu unutmayalım ki; Türk cemiyeti artık rüşdünü ispat etmiştir ve liderlerle değil, fikirlerle yönetilir. Bu toplumun fikrî yapısına emeği geçmiş ve zaman zaman lider mevkiini işgal etmiş olan "büyükler", artık bu gerçeği idrâk etmeli ve aralarında halledemedikleri, bize de çok pahalıya malolan eski hesaplarını, bugünün gençliğine ödetmeye çalışmamalıdır. Hele kırgınlığı, ölülerimize kadar intikâl ettirmeyi musamaha ile karşılamak mümkün değil. Atsız Hoca, meselâ Fransa’da yaşasaydı ve orada, bir Fransız milliyetçisi olarak ölseydi, heykeli Panthéon’a dikilir, daha sağlığında Fransız Akademisi’ne alınır ve ölümünde, devlet, resmî cenâze töreni düzenlerdi. Atsız’ı ise Türk Milleti sinesine basacak, hâtırası târihe mefkuresi gelecek nesillere intikal edecektir.
 
            İşte Atsız Hoca’nın cenâzesindeki üçüncü nesil, genç nesil, bana böyle bir istikbâl ümidi verdi.  Kadıköy’den Karacaahmed’e daha bir dik, daha bir güvenli yürüdüm…
 
            "Er kişi niyetine" deyip sordular, "Nihâl Atsız’ı nasıl bilirsiniz?" diye. Saflar arasından bir ses, Gemuhluoğlu’nun sesi: "Bir de soruyor, belki hayatında ilk defa böyle gerçek bir er kişinin namazını kıldırıyorsun!..."
 
*Prof. Dr. Ayhan Songar, Çeşitleme, Kubbetaltı Neşriyatı, İstanbul, 1981. s. 197-198
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KAN KOKSUN BURAM BURAM. KAN, KAN, KAN...!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2011, 11:10:01 »

Çok hüzünlü ama bir o kadar da gurur verici bir ileti. İletiyi okurken gözlerim doldu. Şu öksüz Türklüğüm Atsız Atamın ÖKSÜZLÜĞÜ İLE birleştiğinden sanırım. Ruhu şad mekanı çok sevdiği Tanrı Dağları olsun:(
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
turatbek_aytmatov
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2011, 12:44:36 »

Ahh Ata!!! Atsız Ata!!!
Kal gelde gör geride bıraktığın Türklüğe. Türklüğün haline sen mi ağlarsın ben mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2011, 14:15:08 »

Yavuz Bülent Bakiler de, Gemuhluoğlu'nun cami hocasına seslenişini şöyle anlatıyordu:

"Cenaze namazından sonra imam efendi teamüle uyarak sordu:
—Merhumu nasıl bilirsiniz ey cemaat-müslümin?
Benim sevgili ağabeylerimden Fethi Gemuhluoğlu’nun sesi yükseldi:
- Bu musalla taşı onun kadar bir er kişiyi çok az görmüştür hoca efendi!"
-Hakkınızı helal ediyor musunuz?
Cami avlusu: “Helal olsun! Helal olsun! Helal olsun!” sesleriyle dolup taşarken, aynı safta yan yana durduğumuz kayınpederim İsmail Hakkı Yılanlıoğlu’nun sesi pek duyulmadı:
—Üzerimizde onun hakkı vardır hoca efendi! Bizim onda ne hakkımız olacak?”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
NoYaN-oLCay
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2011, 20:30:25 »

İnsanların kalplerinde, yüreklerinde bu şekilde iz bırakmış, düşmanlarının hakarete varan sözlerinden sonra dahi mutlaka iltifat etmek zorunda kaldığı, tapılacak kadar sevilebilen, yoluna ölünecek bir ülküsü olan, çerilerinin ölmeyi sırf Tanrı Dağlarında onun ruhuyla olmak için bu kadar çok istediği bir er daha gelecek midir bu kahpe acuna?

Gök çöke yer yarıla, Atsız Ata'm varaola...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
OGUZ-ALTAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 179


At olmak taydan, yigit olmak soydandir !!!


« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2011, 22:36:07 »

O nasil bir adam ki Turklugu bedeninde yasamistir,
O nasil bir adam ki Turklugu ruhunda yasamistir,
O nasil bir adam ki Turklugu fikirlerinde yasamistir,
O nasil bir adam ki Turklugu butun Turkluguyle yasamistir.

Ulu Turk Atsiz Atam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tarhun Hatun
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 675


Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ!


Site
« Yanıtla #6 : 17 Temmuz 2012, 11:39:41 »

“Atsız vefat ettiğinde Ankara’daydım. Kalkıp İstanbul’a gittim. Cenaze namazı, Kadıköy’de Osman Ağa Camii’nde kılındı. Yanımda, Atsız kadar sevdiğim Fethi Gemuhluoğlu ağabeyim vardı. İmam efendi’nin “Merhumu nasıl bilirsiniz?” sorusuna yüksek sesle Fethi ağabey cevap verdi: “Bu musalla taşı, Atsız kadar gerçek bir er kişiyi az görmüştür, hocaefendi!” Fethi Gemuhluoğlu mü’min, muttaki, musalli derviş gönüllü ağabeylerimizdendir. Atsız’ı çok iyi tanıyanlardandır. Karacaahmet mezarlığına kadar yanımda ve kolumdaydı. Atsız’ı yol boyunca o anlattı; ben ağladım.”

Yavuz Bülent Bâkiler, Hüseyin Nihâl Atsız'ı nasıl bilirdiniz?, Türkiye Gazetesi, 3-4 Mayıs 2009
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.974


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2015, 13:19:27 »

Alıntı
Bir sene içinde üç büyük kayıp, arka arkaya geldi. Necdet Sancar, Nurettin Topçu, Nihâl Atsız… Bu zincirin başına 1960’ların büyük kaybı Peyami Safâ’yı da katarsak, Türk fikir hayatında meydana gelen boşluklar, insanı dehşete düşürür.

Peyami Safâ Türkçü ve Turancı değildir. Bu fikriyata karşıdır. 1944'e kadar Türkçülük oynamışsa da İsmet İnönü'nün 19 Mayıs Nutkundaki Irkçılık Turancılık davası hakkında sözlerine methiyeler düzmüştür. Atsız'ı sevmez. Nazım Hikmetof'un yakın dostudur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.284 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.