Atsız'ın Evliya Çelebi Derlemesi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Eylül 2020, 19:47:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Atsız'ın Evliya Çelebi Derlemesi  (Okunma Sayısı 4196 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 02 Nisan 2011, 11:05:49 »

ATSIZ’IN EVLİYA ÇELEBİ DERLEMESİ

Bilindiği gibi 2011 yılı, Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı olması nedeniyle “Evliya Çelebi Yılı” olarak da değerlendiriliyor. Bu önem münasebetiyle Evliya Çelebi’nin hayatı yeniden anlatılıyor, seyahatnamesi yeniden basılıyor ve televizyonlarda Evliya Çelebi’yi anlatan izlenceler gösteriliyor.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi birçok Türkolog veya tarihçi tarafından ele alındı. Ya tümü yayınlandı ya da “Seçmeler” halinde yazıldı. Seyahatnameyi seçmeler namıyla hazırlayanlardan biri de Hüseyin Nihal Atsız’dır.
Atsız, Türkçülük ideologluğu ile daha fazla ön plana çıkmasına rağmen döneminin en iyi tarihçilerinden biridir. Atsız, Türk edebiyatına ve tarihine önemli eserler bırakmış, önemli öğrenciler yetiştirmiş olan Fuat Köprülü’nün öğrencisi ve daha sonra da asistanı olmuş önemli bir Türkolog’dur. Dönemince “sakıncalı” olarak nitelendirilen sözleri ve eylemleri, daha sonra onu bu görevden azletmiş ve öğretmenlik vazifesine atamıştır. Bunun yanında ömründe en fazla görev aldığı yer olan Süleymaniye Kütüphanesi de unutulmaması gereken bir görev yeridir. İşte “Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler” bu dönemin sonrasının ürünüdür.
Evliya Çelebi hakkında yapılan araştırmalar sayılırken, Nihal Atsız’ın ismi pek söylenmez. Bu durum, konuyu anlatanın ideolojik bakışıyla anlatılamaz. Tarih, ideolojik farklılıkların öne çıkarılmayacağı bir alandır. Ne yazık ki, tıpkı “Aşıkpaşaoğlu Tarihi” gibi “Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler” de hatırlatılmak istenmeyen ama manevi önemi çok büyük bir eserdir.
Seyahatnameyi ele almadan önce, giriş kısmına bir yaşamöyküsü ekleyen Atsız, Evliya Çelebi’nin bilinen özelliklerinin yanında bilinmeyen özelliklerini de anlatıp okuyucuları bilgilendiriyor. Atsız, Çelebi’nin doğum tarihinin kesin belli olduğunu ama ölüm tarihinin muallâk olduğunu yazmış. Bu konuda Prof. Cavid Baysun’un hesaplamalarıyla hareket edildiğini belirtiyor.
Çelebi’nin bazı konularda tarih hataları yaptığını (burada örnek olarak Fatih ile Mısır Sultanı Kalavun’un çağdaş olmadığı halde çağdaş imiş gibi gösterilmesini veriyor) bunu da iyi eğitim almamış oluşuna bağlayan Atsız, bazı bölgeleri anlatırken abartma yoluna gittiğini, bazı yerlere de hiç gitmediği halde başka seyahatnamelerden alıntı yaparak gitmişçesine yazdığını anlatıyor. Bunları da okuyucuya belirtmek amacıyla “Seçmeler” bölümüne almış.
Atsız, bütün bunlara rağmen Seyahatnamenin Osmanlı coğrafyası için bulunmaz bir kaynak olduğunu da söylemekten geri durmuyor. Bu seyahatnameden birçok bölgenin o dönemki hali hakkında bilgi sahibi olabildiğimizi, birçok söylenişin kökeni ve o dönemki anlamını (örnek olarak Oğuz’un “kaba” anlamında kullanıldığını vermiş) anlamamıza yardımcı bir kaynak olduğunu belirtiyor. Şüphesiz ki bu doğrudur. Çelebi’nin seyahatnamesi tarihçiler için bulunmaz bir kaynaktır.
“Genç okuyuculara kolaylık olması için onların güçlüğe uğrayabileceği birçok noktalarda küçük dip notlarıyla açıklamalar yaptım” cümlesiyle bitirdiği yaşamöyküsü ve incelemesini günümüz diline yakın ve anlaşılır şekilde çevirip yayınlayan Atsız’ın bu başarısı ne yazık ki göz ardı edilmeye devam ediliyor.
Bugün zorlukla bulabileceğiniz bu eser, zaman sıkıntısı yaşayan ve bütün seyahatnameyi okumak için yeterli imkânı olmayan tarihe meraklı kimseler için Atsız gözüyle bakış imkânını sunuyor. Bulması güç olsa da M.E. B. baskısı sahaflardan edinilebilir.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.193 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.